-Zdalne nauczanie jest tylko i wyłącznie alternatywą na czas krótkotrwały. Natomiast w takiej długiej perspektywie zdalne nauczanie nie spełnia w 100 procentach wymogów dydaktycznych, jakie są stawiane przed uczniami – mówi Mariusz Zając.
Kontakt z rówieśnikami jest ważny w rozwoju młodego człowieka.
- Dzieciaki potrzebują tego kontaktu ze sobą. Wiem, że to wszystko można zrealizować przez dostępne środki audiowizualne, ale to nie jest rozmowa tu i teraz spotkanie na gorąco z kolegą, koleżanką. To była ogromna radość wybuch tej radości. Dzieciaki bardzo się z tego cieszyły. Mieliśmy przykład tego, jak żyć - mówi Mariusz Zając.
- Udało nam się wrócić zaraz po świętach. Widać było, jak tęskniły za sobą, żeby mieć kontakt ze sobą. Jak wiadomo, dzieci są ograniczone, nie spotykają się ze sobą, a widzę po moich dzieciach, które na szczęście są dziećmi przedszkolnymi, które miały tę dobrą sytuację, że przez długi czas były w przedszkolu z dziećmi i dużo lepiej jednak funkcjonują niż dzieci, które są w domu przez wiele godzin. Często przed komputerem - mówi Katarzyna Wójcik.
Kolejną negatywną konsekwencją spowodowaną izolacją dzieci jest uniemożliwienie im bezpośredniego dostępu do pedagoga oraz psychologa szkolnego.
- Są też takie trudności niezadowolenia wśród uczniów, że nie do końca mogą się tutaj wykazać. Nie do końca czują się zrealizowanie. Poza tym też jest takie odosobnienie w domu. Rodzice zgłaszają takie sygnały, że jednak to przebywanie dłuższe odbija się niekorzystnie - mówi Małgorzata Salczyńska.
Szkoła nie tylko uczy podstawowej wiedzy teoretycznej, ale również kształtuje w uczniach sposoby postępowania.
- Nawet Ci, co twierdzą, że im to odpowiada, to jednak po jakimś czasie czują potrzebę, żeby jednak wrócić do szkoły ze względu na kontakty bezpośrednie z rówieśnikami, na nawiązywanie relacji, bo to jest ważne w wieku właśnie dziecięcym szkolnym - mówi Małgorzata Salczyńska.
Oprócz strat w procesie edukacyjnym i rozwojowym wyróżnić należy również straty w sferze społecznej. Uczniowie w obliczu nauczania zdalnego nie utrzymują bezpośrednich kontaktów z rówieśnikami. Może to powodować nieprawidłowości w przyszłym funkcjonowaniu społecznym oraz być przyczyną pojawienia się u dzieci lęków podczas bezpośrednich kontaktów z innymi ludźmi.