- Jeżeli wszyscy razem będziemy współpracować w tym zakresie, jestem przekonany, nie mam żadnych wątpliwości, że uda nam się wytworzyć pewną synergię. Bez tej synergii zawsze będzie trudniej, trudniej by było Grupie Azoty, ale trudniej byłoby też nam – mówił marszałek Witold Kozłowski.
Dlatego ważna jest współpraca na linii samorząd i biznes. Podpisane porozumienie ma pomóc w zrealizowaniu projektu LIFE EKOMAŁOPOLSKA, który zakłada szeroko zakrojone prace na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu oraz zwiększeniu wykorzystania odnawialnych źródeł energii i poprawy efektywności energetycznej. Co ważne, małopolska jako jedyny obszar w Unii Europejskiej realizuje dwa duże zadania mające na celu poprawę klimatu.
- Przez wiele lat realizowaliśmy program Czyste Powietrze, dzisiaj projekt klimatyczny, który jest uzupełnieniem działań województwa. Małopolska jest rzeczywiście jedynym województwem w skali całej Unii Europejskiej realizującym równocześnie dwa zintegrowane projekty LIFE – wyjaśniał wicemarszałek Tomasz Urynowicz.
Również Grupa Azoty od lat wdraża ekologiczne rozwiązania, które mają na celu redukcję emisji dwutlenku węgla, tlenków azotu i tlenków siarki.
- To są działania, które są podejmowane już od dawien dawna. W roku 2021 Grupa Azoty realizuje bardzo ambitne programy dotyczące również ekologii, produkcji energii elektrycznej z turbin parowych. To są dalsze inwestycje w redukcję tlenków siarki – przedstawiał Tomasz Hinc, prezes zarządu Grupy Azoty S.A.
Podpisane w Grupie Azoty porozumienie z Województwem Małopolskim zakłada współpracę we wskazanym obszarze do końca 2030 roku.