- Przez miesiąc działalności osoby zgłaszały się do pani psycholog, rozpoczęliśmy trzy terapie małżeńskie. Mamy tu mediatora, psychoterapeutę, psychologa, pracownika socjalnego, specjalistę pracy socjalnej, zatrudniamy też radcę prawnego – wyjaśniała Anna Górska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
To jednak nie wszystko, przy ośrodku powstało mieszkanie, w którym schronienie znajdą osoby potrzebujące chwilowego lokum.
- To jest tzw. mieszkanie socjalne, gdzie osoby, rodziny w trudnej sytuacji mieszkaniowej będą tutaj mogły na trzy miesiące znaleźć swoje lokum. Miejsce gdzie będą mogły czuć się bezpiecznie i przede wszystkim odzyskiwać spokój – tłumaczył wicestarosta tarnowski Jacek Hudyma.
Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej powstał przy zaangażowaniu środków z pochodzących z Województwa Małopolskiego. Koszt to prawie 4 miliony złotych.
- Braliśmy pod uwagę konieczność wsparcia powiatów, dla których to jest zadanie własne. Są to środki z Regionalnego Programu Operacyjnego na sfinansowanie kosztów utworzenia i prowadzenia takiego ośrodka w perspektywie trzyletniej – mówił Wojciech Skruch, wiceprzewodniczący sejmiku województwa małopolskiego.
Ta inwestycja oprócz tego, że konieczna jest równocześnie bardzo potrzebna.
- Każda rodzina w jakimś okresie ma sytuacje kryzysową i tutaj są specjaliści, osoby, które są przygotowane do świadczenia takiej pomocy – dodawał wicestarosta Hudyma.
- Około 600 osób może w sytuacji dla siebie kryzysowej, zarówno zdrowotnej jak też z innych przyczyn tutaj się pojawić i zyska poradę psychologiczną, przez co może przetrwać czasem bardzo trudne momenty w swoim życiu – dodawała posłanka Anna Pieczarka.
Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Wojniczu zlokalizowany jest w budynku Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych.