Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Holokaust pochłonął wiele istnień ludzkich. Na skutek zbrodniczego planu, który narodził się w nazistowskich Niemczech rządzonych przez partię Adolfa Hitlera i był przez to państwo realizowany, zamordowano sześć milionów Żydów z całej Europy.

Za początek Holokaustu uważa się styczeń 1933 r., kiedy to naziści doszli do władzy. Uważali oni Niemców za “rasę wyższą”, jednocześnie uznając Żydów za gorszych i stanowiących zagrożenie dla tzw. niemieckiej wspólnoty rasowej oraz za przyczynę przegranej podczas I wojny światowej i źródło problemów gospodarczych ich kraju. Kłamliwe i demagogiczne hasła szybko znalazły licznych zwolenników, którzy wspierali Hitlera w planach eksterminacji narodu żydowskiego.

W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, aby uczcić pamięć ofiar pochodzenia żydowskiego zamordowanych w czasie II wojny światowej z rąk nazistów. Dzień ten obchodzony jest 27 stycznia w rocznicę wyzwolenia największego, niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, który dla ludzi całego świata kojarzony jest ze zbrodniami dokonanymi na terenach Polski przez nazistów, na ludziach różnych narodowości. Inne obozy, w których życie straciło tysiące ludzi to między innymi Bełżec, Treblinka, Majdanek, Chełmno, Sobibór.

Wiele osób, które były ofiarami Holokaustu nie ma dzisiaj własnego miejsca pochówku, dlatego takie dni jak 27 stycznia są niezwykle ważne, aby pamięć o zagładzie, która miała miejsce przed laty była ciągle żywa.

Holokaust nie ominął mieszkańców Dąbrowy Tarnowskiej. Przed II wojną światową ziemie powiatu dąbrowskiego zamieszkiwało 7 tysięcy Żydów, a samą Dąbrowę około 2,5 tysiąca. Zagłada ludności żydowskiej miała tragiczne skutki i pochłonęła wiele istnień na terenie Dąbrowy Tarnowskiej. W 1942 roku utworzono getto żydowskie, do którego sprowadzono Żydów z Dąbrowy i okolic. Pierwsza zbiorowa egzekucja ludności żydowskiej według opracowania pt. Dąbrowa Tarnowska. Kronika miasta i gminy (1) miała miejsce na cmentarzu żydowskim w Dąbrowie Tarnowskiej w marcu 1942 roku. Według tego samego źródła łącznie do kwietnia 1943 roku zamordowanych zostało około 350 Żydów. W czerwcu 1942 r. do obozu zagłady w Bełżcu wywieziono 450 osób narodowości żydowskiej, a w lipcu 1942 r. - około 1 800 osób. Na jesieni 1942 roku miały miejsca ostatnie wysiedlenia, w wyniku których wg różnych szacunków wywieziono do obozu zagłady w Bełżcu od 500 do 1 500 osób(2). Ostatecznie likwidacja getta żydowskiego w Dąbrowie Tarnowskiej odbyła się 19 września 1943 roku. Za pomoc w ukrywaniu się ludności żydowskiej w tym czasie na terenie powiatu dąbrowskiego zginęło kilkudziesięciu Polaków.

Okres Holokaustu przeżyło niewielu ponad 150 Żydów z Dąbrowy i okolic. Z tych, którzy przeżyli znaczna część wyemigrowała z Polski w ciągu pierwszych dwóch lat po zakończeniu wojny oraz w latach 1956-1968.

Ten niezwykle ciężki czas pochłonął na terenie powiatu dąbrowskiego wiele istnień ludzkich pochodzenia żydowskiego, ale także Polaków, którzy za pomoc karani byli śmiercią. Świadectwem obecności społeczności żydowskiej na terenie miasta są: zabytkowa synagoga z II połowy XIX wieku, cmentarz żydowski z XVII wieku, Izba Pamięci Żydów.

Mimo upływu lat pamięć o Holokauście pozostaje ciągle żywa.

„Dąbrowa Tarnowska. Kronika miasta i gminy” - Krzysztof Moskal, Dąbrowa Tarnowska 2015
Dąbrowa Tarnowska – opracowanie Muzeum i Miejsce Pamięci w Bełżcu (http://www.belzec.eu/media/files/pages/274/dabrowa_tarnowska.pdf )


Podziel się
Oceń

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Reklama
Wystawa „W babcinej izbie” w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie Wystawa „W babcinej izbie” w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie Data rozpoczęcia wydarzenia: 06.11.2024 Wystawa „W babcinej izbie” to niezwykła ekspozycja, która odtwarza wnętrze tradycyjnej wiejskiej chaty z przełomu XIX i XX wieku, umożliwiając zwiedzającym podróż w czasie i doświadczenie życia dawnej wsi. Przestrzeń wystawy składa się z sieni, izby i komory, typowych pomieszczeń wiejskiego domostwa tamtego okresu. Wszystkie elementy wyposażenia pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum Ziemi Tarnowskiej, co dodaje autentyczności i pozwala w pełni zanurzyć się w przeszłość.Ekspozycja to także idealna przestrzeń do zajęć edukacyjnych, które przybliżą tradycyjny kalendarz obrzędowy oraz kulturę materialną i niematerialną miejscowości okolic Tarnowa w okresie galicyjskim.Wystawa otwarta w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie 7 października br. dostępna będzie dla zwiedzających do października 2025 roku oferując wyjątkową możliwość zgłębienia historii i kultury ludowej regionu tarnowskiego.Wieczór poetycki z Dariuszem Marcinkiem Wieczór poetycki z Dariuszem Marcinkiem Data rozpoczęcia wydarzenia: 28.11.2024 Wieczór poetycki Dariusza Marcinka odbędzie 28 listopada (czwartek) o godzinie 18:00 w Czytelni czasopism Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie, przy ul. Krakowskiej 4 (parter). Spotkanie poprowadzi Katarzyna Nalezińska. Wstęp wolny.DARIUSZ MARCINEKurodzony w 1977 roku. Ukończył polonistykę na UJ. Mieszka, pracuje i tworzy w Tarnowie. W swoich tekstach poetyckich i improwizacjach gitarowych podróżuje w głąb siebie, stara się także kontemplować tajemnicę codzienności. W roku 2021 wydał tomik poezji „Oddalenia”.
KONCERT poetycko-muzyczny Henryk Szancer w 120 rocznicę urodzin KONCERT poetycko-muzyczny Henryk Szancer w 120 rocznicę urodzin Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.12.2024 Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie artystyczno - historyczne w Tarnowie; koncert poetycko - muzyczny poświęcony twórczości nowo odkrywanego tarnowskiego poety, HENRYKA SZANCERA w 120 rocznicę urodzin artysty. Rodzina Szancerów od wieków związana była z miastem Tarnów i regionem tarnowskim, z której wywodził się m.in. wybitny grafik, Jan Marcin Szancer, kuzyn Henryka, bohatera jubileuszowego koncertu. Henryk Szancer pozostawił po sobie liczne wiersze, które obecnie po latach zapomnienia powracają do świadomości literackiej zainteresowanych odbiorców, artystów oraz historyków. W czasie koncertu prezentowane będą wybrane wiersze m.in ze zbioru „Miasta i strofy włoskie”, które to przeplatane będą muzyką Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Stanisława Moniuszki i Inn. Wydarzenie będzie uhonorowane GOŚĆMI SPECJALNYMI, którzy wprowadzą słuchaczy w historię rodziny Szancerów oraz prywatne wspomnienia. A będą nimi: Elizabeth SZANCER - córka Henryka Szancera, kuratorka sztuki i założycielka ESKart LLC w Nowym Jorku, która na to wydarzenie przyleci specjalnie z Nowego Jorku.Adam BARTOSZ - historyk, etnograf, specjalista w dziedzinach muzeologia, kultura i historia Romów oraz Żydów. WYKONAWCY: Kacper Rokosz - recytacjeKatarzyna Plewniak- mezzosopran Joanna Łukasik - fortepian Paweł Łukasik - altówka Juliusz Łukasik - fortepian Organizator: Polska Fundacja Kultury i Rozwoju Partnerzy: Urząd Miasta Tarnowa Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie Rada Osiedla Starówka w Tarnowie Data: 1 grudnia (niedziela)  godz. 16.00Miejsce: Sala Lustrzana, ul. Wałowa 10 w TarnowieWSTĘP WOLNY! "Dzień z życia faceta" - Piotr Ziębiński - Wenisaż "Dzień z życia faceta" - Piotr Ziębiński - Wenisaż Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.12.2024 Piotr Ziębiński o sobie:Jestem tarnowianinem, urodziłem się w 1985 r. Fotografią interesowałem się już od wczesnych latach szkoły podstawowej fotografując z małymi przerwami. Swoją pasję do fotografowania na nowo odkryłem, uczęszczając do Otwartej Pracowni Fotograficznej, gdzie uczestniczyłem w zajęciach grupy podstawowej i zaawansowanej. W latach 2021/2022 uczestniczyłem dodatkowo w zajęciach Akademii FIAP. Miałem przyjemność wziąć udział w wystawie TCK Akademia FIAP” w 2022 r gdzie zaprezentowałem swoje dwie prace. Kolejną wystawą tym razem indywidualną była wystawa „Dzień życia faceta” organizowana w ramach wernisaży dzień po dniu. Brałem również udział w warsztatach fotograficznych, „Studio nie jest straszne – praca z modelką, portret studyjny”. W fotografii poszukuję swojej drogi. Lubię fotografować przyrodę architekturę. Obecnie interesuję się fotografią streetową i produktową.Od 2022 roku jestem członkiem Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego.
Reklama
SKUP TRAKTORKÓW DO TRAWY TRAKTORKI OGRODOWE TRAKTOREK SKUP TRAKTORKÓW DO TRAWY TRAKTORKI OGRODOWE TRAKTOREK SKUP TRAKTORKÓW DO TRAWY, KOSIAREK, TRAKTOREK OGRODOWY TRAKTORÓW TRAKTORKI! Skupujemy w każdym stanie- sprawne, uszkodzone, do remontu. Stan wizualny obojętny- uszkodzone lub w pełni sprawne a także z przeznaczeniem na części! Dojeżdżamy na miejsce, płacimy gotówką od ręki! Odbieramy własnym transportem. Dziś dzwonisz- dziś sprzedajesz! DZIŚ GOTÓWKA! Cała małopolska, śląskie, dojeżdżamy także w inne rejony kraju 24h/7 Zachęcamy do kontaktu 7 dni w tygodniu! Zapraszmy! TEL: 506 816 452 Do wyszukiwarki: skup sprzętu i narzędzi ogrodniczych ogrodnicze ogrodniczy ogrodnicza traktorków do trawy ogrodowych ogrodowy sadowniczych rolniczych kosiarki kosiarek traktory traktorów traktor maszyny maszyn maszyna ogrodniczy ogrodnicza traktorek traktorki skup odkup kupię kupno odkup gotówkaObiekt lub jego część do wynajęcia Obiekt lub jego część do wynajęcia Cena: 10 PLNOferujemy do wynajęcia obiekt lub jego część - położony na działce o powierzchni 1,2 ha znajdujący się w miejscowości Świebodzin, która jest oddalona około 15 minut drogi od Tarnowa w woj. małopolskim. Położenie obiektu od południowej strony miasta, odległość do węzłów autostradowych A4 - Kraków-Rzeszów ok. 13km. Na ogrodzonym terenie znajdują się: * hala: tzw. zimna o pow. 1120m2 ( 40m x28m wys.7 m) * hala tzw. ciepła o pow. 1960m2 ( 56m x 35m wys.7m) * magazyny z budynkami biurowymi oraz rampą o pow. 1300m2 (22m x 60 m) * 200m2 piętrowy budynek z możliwością wykorzystania go na pokoje mieszkalne dla pracowników, biura etc * pełny socjal. * baza parkingowa, spedycyjna - Na obiekcie wylewki dostosowane do magazynowania i transportu ciężkich i dużych gabarytów. CENA NAJMU - od 10 zł /m2 Szczegóły oferty 516179155 BEŚCIAK NIERUCHOMOŚCI zapraszamyCM Ryska - Twój lekarz rodzinny Białystok CM Ryska - Twój lekarz rodzinny Białystok Centrum Medyczne Ryska w Białymstoku oferuje kompleksową opiekę medyczną w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej, zapewniając zarówno dzieciom, jak i dorosłym dostęp do wykwalifikowanych lekarzy oraz pielęgniarek. Pacjenci mogą korzystać z szerokiego zakresu usług, w tym badań diagnostycznych, szczepień oraz wizyt domowych, co znacząco podnosi komfort i jakość opieki zdrowotnej. https://www.cmryska.pl/lekarz-rodzinny-w-bialymstoku/
Reklama
opady śniegu

Temperatura: 0°C Miasto: TARNÓW

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama