Pierwsze domofony, jakie istniały na naszym rynku, były tzw. domofonami analogowymi. Sposób łączenia aparatów umożliwiał podsłuchiwanie rozmów. Wystarczyło podnieść słuchawkę domofonową, by usłyszeć rozmowę sąsiada z góry lub dołu z jego gościem czekającym na odblokowanie zamka elektromagnetycznego. Współczesne domofony pracują w standardzie cyfrowym i taki należy uznać za bezpieczniejszy. Ma on jeszcze jeden walor. Awaria urządzenia w jednym lokalu nie ma wpływu na system pracujący w budynku wielorodzinnym. W urządzeniach analogowych jeden zepsuty aparat potrafił zablokować rozmowy w dwudziestu innych. Źle odłożona słuchawka w aparacie analogowym pozwalała na podsłuchiwanie, co się dzieje w mieszkaniu. Domofon cyfrowy zabezpiecza przed takimi sytuacjami.
Domofon z funkcją audio i video
Połączenia audio w domofonach to standard znany od lat. Pierwotnie domofon służył do tego, by porozmawiać z osobą, która chce dostać się do budynku lub na posesję. Nadal można go wykorzystywać do tego celu, ale pojawiło się też nowe rozwiązanie. Panel domofonu z wbudowaną kamerą w połączeniu z miniaturowymi monitorami w mieszkaniach to sposób na wizualne sprawdzenie, kto stoi po drugiej stronie wejścia. Połączenia video to dziś coraz częściej spotykane rozwiązanie w domofonach. Na pewno na ich popularność ma wpływ cena – w ostatnich lata niższa niż kiedykolwiek wcześniej. To, co do niedawna było techniczną nowinką, dziś staje się standardem.
Domofon z możliwością personalizacji usług
To kwestia dotycząca przede wszystkim dzwonka. W wielu systemach domofonowych można ustawić długość dzwonienia (jeden lub kilka sygnałów), rodzaj dźwięku (zazwyczaj do wyboru jest kilka tonów lub melodyjek) oraz głośność. Są też systemy domofonowe umożliwiające wyciszenie domofonu. To funkcja przydatna w mieszkaniach, w których są małe dzieci, ale nie tylko. Często wykorzystują ją właściciele psów. Jeśli ich pupil źle reaguje na domofon, a muszą wyjść z domu, po prostu wyłączają słuchawkę. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo mieszkania w takiej sytuacji, to powinien o nie zadbać właśnie pies.
Domofon z zamkiem cyfrowym
To kolejny standard, który do niedawna był techniczną ciekawostką i zaledwie opcją. Dziś wiele osób wybiera ten sposób dostawania się do domu lub na klatkę schodową z prostego powodu – łatwiej jest wbić czterocyfrowy kod niż wyjmować z kieszeni (lub damskiej torebki!) klucze. W domofonach cyfrowych użycie kodu jest sygnalizowane w aparatach. To swoisty anons dla pozostałych domowników. W przypadku błędnego użycia kodu niektóre systemy także o tym informują odpowiednim dźwiękiem w aparacie. Zamek cyfrowy można odblokować także za pomocą chipa umieszczonego w karcie, breloczku lub bransoletce. Ta ostatnia opcja dobrze sprawdza się w przypadku dzieci. Najnowsze rozwiązania zakładają odblokowywanie zamków elektromagnetycznych za pomocą odcisku palca lub skanu tęczówki oka.
Przeczytaj także: Jakie funkcje powinien mieć nowoczesny domofon? - Portal wnętrzarsko-budowlany