Kiedy komornik przekracza swoje uprawnienia
Mając do czynienia z komornikiem musimy być świadomi, że będzie on działał na rzecz wierzyciela i zrobi wszystko, żeby zaspokoić jego żądania. Nie łudźmy się, że przed tym uciekniemy - skoro wierzycielowi udało się pozyskać nakaz komorniczy, to znaczy że sprawa jest poważna. Czasem jednak osoba egzekwująca od nas spłatę długu sama nie gra fair, zajmując zbyt dużą część naszych środków na koncie lub ściągając dług ze świadczeń, z których zgodnie z prawem nie może tego robić. Do takich sytuacji zaliczamy:
-
brak pozostawienia na koncie dłużnika równowartości minimalnego wynagrodzenia;
-
zablokowanie rachunku bez informowania o tym jego właściciela - zostawienie dłużnika bez jakichkolwiek środków;
-
ściąganie długów z pieniędzy, które zgodnie z prawem nie mają prawa być ruszone przez komornika, jak np. świadczenia rodzinne;
-
zajmowanie ruchomości osób trzecich;
-
zajmowanie środków z renty, emerytury czy nieruchomości na poczet długu.
Jeżeli znajdziemy się w takiej sytuacji, nie bójmy się reagować - komornik ma prawo pobierać od nas część pieniędzy celem spłaty długu, jednak również obowiązują go konkretne zasady.
Jak radzić sobie z takim komornikiem
O ile przed samym faktem zajęcia często nie mamy się jak bronić, ponieważ dowiadujemy się o tym po fakcie, to jesteśmy w stanie reagować na działania prowadzone przez komornika. W zależności od tego, co zostało nam odebrane niezgodnie z prawem, musimy jak najszybciej złożyć odpowiedni wniosek o zwolnienie, dotyczący zajęcia konta, konkretnej ruchomości, świadczeń itd. Niestety najpopularniejszym nadużyciem jest zajęcie całości środków zgromadzonych na koncie bankowym dłużnika, co jest poważnym nadużyciem, ponieważ zostawia nas bez środków do życia. Warto pamiętać, że komornik musi co miesiąc pozostawić nam do dyspozycji kwotę w wysokości minimalnej krajowej pensji - dopiero środki powyżej tej sumy mogą zostać zajęte na poczet długu.
Jeżeli padliśmy ofiarą nieuczciwego zajęcia środków lub mienia, reagujmy najszybciej, jak to możliwe - dzięki temu unikniemy dalszych problemów, a także nie będziemy musieli obawiać się o byt przez kolejny miesiąc. W przypadku długich i skomplikowanych spraw dobrze jest również zdobyć kontakt do prawnika, który pomoże nam uporać się z zadłużeniem i niecierpliwym komornikiem.
Co zrobić, by jak najszybciej pozbyć się długów
Gdy już zdarzy się, że w nasze życie wkroczy dług, najważniejszą rzeczą, jaką musimy zrobić, to się z nim skonfrontować. Zamiatanie problemów pod przysłowiowy dywan nie pomoże, a w wielu przypadkach wręcz nam zaszkodzi. Najlepszą drogą, jaką możemy objąć, aby jak najszybciej pozbyć się zadłużenia, jest wykazywanie chęci spłaty oraz robienie wszystkiego, aby tę chęć spełnić. Jeżeli nie jesteśmy w stanie płacić pełnych rat, płaćmy chociaż ich część. Jeżeli wiemy, że nie damy rady wyrobić się w uzgodnionym z wierzycielem terminie - kontaktujmy się z nim i prośmy o negocjacje innego. Im bardziej pokażemy, że nam zależy, tym lepiej dla nas.
W przypadku, gdy mamy kilka różnych długów, dobrze jest zacząć od tych, z którymi najłatwiej sobie poradzić. Nie tylko zdejmiemy z siebie część obciążeń, ale widok rozwiązywania kolejnych spraw zadziała pozytywnie na nasze samopoczucie, ponieważ będziemy mieli fizyczny dowód, że jednak jesteśmy w stanie poradzić sobie z sytuacją, w której się znaleźliśmy. Jednak w przypadku, gdy komornik lub ktokolwiek inny wyraźnie działa na naszą szkodę, dopuszczając się rzeczy, których nie może zgodnie z prawem wykonać, nie bójmy się reagować. Szablony dokumentów oraz inne wzory pism, które pozwolą nam uporać się z taką sytuacją, znajdziemy bez problemu w sieci lub u naszego prawnika.