Problemy z ustaleniem czasu pracy
Największe problemy z ustaleniem czasu pracy mają firmy zatrudniające wielu pracowników. Działy kadrowe nie mają łatwego zadania, ponieważ w przypadku nieprawidłowości związanych z zatrudnieniem pracownika przed Państwową Inspekcję Pracy odpowiada pracodawca. To na niego PIP może nałożyć karę grzywny. Ewidencja czasu pracy wymaga więc ogromnej dokładności. W jaki sposób mogą radzić sobie firmy, by prawidłowo obliczać czas pracy?
Systemy do rejestracji czasu pracy
Nowoczesne firmy, dla których dostępna technologia jest ważna, mogą korzystać ze specjalnych systemów RCP. Dzięki nim wyliczenie wymiaru czasu pracy będzie łatwe, ponieważ wszystkie dane dotyczące zatrudnienia pracownika wraz z ewidencją czasu pracy będą gromadzone w jednym miejscu, a baza z potrzebnymi informacjami zapisywana na bieżąco. Istnieje jednak tradycyjna metoda na wyliczenie wymiar czasu pracy w miesiącu.
Jak wyliczyć wymiar czasu pracy w miesiącu?
Kodeks pracy zawiera szczegółowe informacje na temat wymiaru czasu pracy:
§1. Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy [...]
Wraz z nowym rokiem kalendarzowym możemy sprawdzić, ile dokładnie godzin roboczych wypada w danym miesiącu. By obliczyć wymiar czasu pracy w miesiącu w danym okresie rozliczeniowym, mnożymy 40 godzin przez liczbę tygodni w przyjętym miesiącu. Następnie do otrzymanego wyniku dodajemy iloczyn 8 godzin wraz z liczbą dni pozostających do końca okresu rozliczeniowego; muszą przypadać na dni od poniedziałku do piątku. Trzeba też pamiętać, że każde święto obniży wymiar czasu pracy o 8 godzin. Liczba godzin czasu pracy może zostać też obniżona przez usprawiedliwione nieobecności pracownika. Warto przywołać na koniec jeszcze jeden artykuł Kodeksu pracy, ważny z perspektywy wyliczania wymiary czasu pracy w miesiącu:
§1. Tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym.
To bardzo ważna informacja, by odpowiednio wyliczyć miesięczny wymiar czasu pracy, gdyż ustalone ustawą limity nie mogą zostać przekroczone i zbagatelizowane przez pracodawcę lub stosowny dział albo zewnętrzny podmiot zajmujący się ustalaniem wymiaru czasu pracy. Jeśli interesujesz się tematem kadr i płac i chcesz dowiedzieć się więcej na temat wyliczania czasu pracy dla zatrudnionych osób, sprawdź artykuł "Wymiar czasu pracy - jak obliczyć ilość godzin pracy w miesiącu?" Na portalach branżowych znajdziesz również szereg innych informacji z zakresu ewidencji czasu pracy oraz pokrewnych tematów.