Jakie ważne powody pozwolą na nierówny podział majątku?
Możliwość nierównomiernego podzielenia majątku została przewidziana przez Kodeks rodzinny i opiekuńczy, który w art. 43 par. 2 stanowi, że każdy z małżonków może tego żądać z ważnych powodów. Co to znaczy? Takim mianem określić możemy np. takie postępowanie jednego z nich, gdy rażąco lub uporczywie nie przyczyniał się on do tworzenia wspólnego dorobku. Co ważne, będą tu brane pod uwagę jego możliwości zarobkowe.
Za wystarczającą okoliczność uważana jest ponadto długoletnia separacja, podczas której małżonkowie pozostawali niezależni ekonomicznie i odrębnie wypracowywali własne majątki. Jednak nawet wówczas, gdy wspólne pożycie miało miejsce, w wielu sytuacjach możliwe jest wykazanie, że ze strony jednego z nich miało miejsce naganne postępowanie w postaci zaniedbywania swoich obowiązków w takim stopniu, że również nie przyczyniał się on do powstawania wspólnego majątku. Jako ważny powód nie można jednak uznać jego negatywnego stosunku do działań drugiego i braku pomocy przy nich.
W niejednej sprawie tego typu potrzebny będzie dobry adwokat
Zaistnienie ważnych powodów umożliwia ustalenie udziałów w majątku uwzględniających stopnień przyczynienia się do jego powstania. Pod warunkiem, że wykazany zostanie fakt jego nierównomierności – jedna i druga okoliczność musi wystąpić jednocześnie. Nawet jeśli rzeczywiście miała miejsce w tym zakresie głęboka dysproporcja, ale nie sposób wskazać tychże ważnych powodów (ona sama nie może być za taką uznana) nastąpi podział równomierny.
Co ważne, o jego szczegółowym kształcie nie zdecydują ściśle jakiekolwiek rachunki. Jak przypomina adwokat Krystyna Hese-Trzaska, za przyczynienie się do powstania majątku, uważa się całokształt starań małżonków o zaspokojenie potrzeb rodziny. Co oczywiste, nie oznacza to wyłącznie pracy zarobkowej, ale także tą włożoną w wychowanie dzieci i funkcjonowanie gospodarstwa domowego. A zatem, nawet jeśli jeden z nich przed długi czas oddawał się tej drugiej sferze, uznaje się, że ułatwiał małżonkowi wypracowywanie dochodów i nie pozwala to na nierównomierny podział.
Należy przy tym pamiętać, że sąd będzie dział na korzyść tego z małżonków, na którym nie ciąży wina za trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego.
Każda taka sprawa okazuje się więc nader trudną, zwłaszcza jeśli pomiędzy stronami istnieje spór. Badanych będzie wiele okoliczności, w tym użytek, jaki małżonkowie czynili z osiąganych zarobków i to, czy w sposób lekkomyślny ich nie trwonili – niejednokrotnie więc na sali sądowej ma miejsce analizowanie szczegółów ich zachowania. Skuteczne wsparcie, jakiego może udzielić doświadczony w sprawach rodzinnych adwokat, jest zatem konieczne do tego, by możliwe zredukować uciążliwość udziału w takim postępowaniu, a przede wszystkim osiągnąć jego cel.