- To kolejny ważny dzień dla powiatu dąbrowskiego. Kolejna piękna inwestycja, bardzo potrzebna. Nie tak dawno otwieraliśmy obok umiejscowione małopolskie Centrum Leczenia Chorób Zakaźnych. Wówczas pan dyrektor obiecał, że będzie kolejna inwestycja i tak się stało. Znakomicie wyposażony obiekt. Cieszymy się, że będziemy mogli wspierać pacjentów powiatu dąbrowskiego, ale też spoza, ponieważ mamy bardzo dużo pacjentów w dąbrowskim szpitalu, którzy przyjeżdżają również z innych województw – zauważa Lesław Wieczorek, starosta dąbrowski.
- Budowa trwa tylko 14 miesięcy i duży budynek z nowoczesnymi instalacjami, więc ja się bardzo cieszę z tego tytułu. Na parterze będzie 18 poradni otwartych, będzie rehabilitacja dla dzieci. U góry tutaj będzie rehabilitacja ambulatoryjna, która do tej pory była u nas w suterenach w szpitalu. W naszym szpitalu pacjent tak naprawdę ma opiekę taką kompleksową. Od całego początku, od wizyty w poradni ortopedycznej, po operację, po rehabilitację – stwierdza Łukasz Węgrzyn, dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej.
- Zabiegi świadczone tutaj u nas są zarówno z kinezyterapii, czyli ćwiczenia ruchowe, zarówno z fizykoterapii zabiegi, wykorzystujemy czy to różne zabiegi prądowe, zabiegi z wykorzystaniem ciepła, czy też zabiegi z zimna, krioterapii, jak również też różne kąpiele wirowe, które też są w naszej ofercie – wylicza Daniel Chrzan, kierownik Oddziału Rehabilitacji oraz Ośrodka Dziennego w Dąbrowie Tarnowskiej.
- Szpital w Dąbrowie Tarnowskiej, biorąc pod uwagę przygotowanie personelu medycznego, ma bardzo wysokie kwalifikacje. Personel jest przygotowany do realizowania świadczeń na bardzo wysokim poziomie. Również, biorąc pod uwagę dzisiejsze wydarzenie, w którym została otwarta nowa przestrzeń do rehabilitacji dla osób dorosłych, a w przyszłości dla dzieci pokazuje, że również ten poziom europejski tutaj powiecie dąbrowskim jest realizowany poprzez nowe przestrzenie rehabilitacyjne, nowoczesny sprzęt, ale przede wszystkim poprzez bardzo dobre przygotowanie kadry medycznej - podkreśla Łukasz Smółka, marszałek województwa małopolskiego.
- To niewiarygodne. Mamy dopiero miesiąc luty, a to kolejne wydarzenie w powiecie dąbrowskim. Wydarzenie, które mówi o inwestycji jakże ludzkiej, jakże nam wszystkim potrzebnej. Sama jestem pacjentem, sama często się rehabilituję. Po tych słowach pana dyrektora jestem pod wrażeniem. Mam nadzieję, że w przyszłości też tutaj będę mogła tutaj zapukać i kontynuować rehabilitację, jeżeli będzie taka potrzeba. Serdeczne słowo „dziękuję”, gratulacje na ręce pana dyrektora, pana zastępcy i oczywiście starosty, wicestarosty – mówi Anna Pieczarka, poseł na Sejm RP.
Koszt inwestycji wyniósł 12 milionów złotych. Powiat Dąbrowski wsparł budowę z PFRON-u kwotą miliona złotych, natomiast Województwo Małopolskie kolejnymi 800 tysiącami.
- Ten budynek powstał tak naprawdę ze środków własnych szpitala. Zarobiliśmy właśnie na COVIDzie, na wsparciu. Przeznaczyliśmy na tę inwestycję, ale chcemy ją odzyskać. Tak że mamy złożony wniosek o refundację tych kosztów. I to będzie około 7-8 milionów tej refundacji. Jeśli otrzymamy, to mamy kolejny wniosek złożony na rozbudowę przychodni. I tam już jest inwestycja na 13 milionów, a wkład własny jest około 10 milionów – zapowiada Łukasz Węgrzyn, dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej.
- Przypomnijmy, że wtedy, kiedy taki był szczyt w epidemii, w pandemii koronawirusa, szpital powiatowy w Dąbrowie Tarnowskiej stał się szpitalem jednoimiennym. Taka to była wtedy terminologia, nazewnictwo. I pomimo różnych słów krytyki, to była bardzo dobra decyzja, gdzie można było wyjść z pewnych kłopotów finansowych, a jednocześnie zbudować fundusz na kolejne inwestycje, których jesteśmy dzisiaj świadkami – zauważa Wiesław Krajewski, poseł na Sejm RP.
W trakcie otwarcia poświęcono również nowy ambulans sanitarny. Jego zakup wraz z wyposażeniem sfinansowano ze środków budżetu państwa.
- Chyba kilka miesięcy temu spotkaliśmy się w Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie z panem dyrektorem i z panem starostą i słyszę, że jest problem z karetką, która uległa wypadkowi. Od razu przekazałam tę informację panu wojewodzie i pan wojewoda mówił „piszemy”. Piszemy o rezerwę celową ministra zdrowia. Proszę państwa, po bardzo krótkim czasie uzyskaliśmy zgodę, pan wojewoda podpisał umowę i dzięki temu dzisiaj mamy piękną nową karetkę sfinansowaną z rezerwy celowej ministra zdrowia w 100 procentach. Koszt chyba około 700 tysięcy złotych – wspomina Joanna Bogacz, dyrektor Wydziału Zdrowia Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.
- Każda inwestycja, która jest skierowana w kierunku poprawy funkcjonowania opieki zdrowotnej dla nas wszystkich jest cenna. Ta wzorowa tutaj, przykładowa praca w Dąbrowie Tarnowskiej, w powiecie Dąbrowa Tarnowska, może być dla innych ośrodków samorządowych wzorem i przykładem, jak można wykorzystując środki własne, środki rządowe, samorządowe iść w kierunku poprawy funkcjonowania opieki zdrowotnej – stwierdza Ryszard Pagacz, wicemarszałek województwa małopolskiego.
Do nowego budynku przeniesiono m.in. poradnię endokrynologiczną, neurologiczną, okulistyczną, alergologiczną, kardiologiczną, reumatologiczną, urologiczną, dermatologiczną i medycyny pracy.