- 11 sezonów już za nami. Bardzo szybko to minęło. Kiedy przyszedł do głowy pomysł, żeby może w jakiś sposób wyłuskać, nagrodzić tych, którzy sprawiają, że Tarnów jest piękny na święta, powstał konkurs „Tarnów Pełen Blasku” w trzech kategoriach. Potem doszła kategoria na najpiękniejszą witrynę świąteczną i dzisiaj, z perspektywy tych kilku lat widzę, że ta kategoria bardzo mocno oddziaływuje na Tarnów, na inne restauracje, na sklepy - zauważa Maria Zawada-Bilik, dyrektor Wydziału Kultury, Promocji i Turystyki UMT.
Tytuł „Złotej Witryny” otrzymała restauracja Różana przy ul. Batorego 19.
- Pięknie się rozwija kategoria przedszkola, placówki edukacyjne, ponieważ ich rolą, rolą tych miejsc, ogrodów rozświetlonych jest to, że one też są dla sąsiadów, czyli dla tego najbliższego otoczenia. To nie tylko dla przedszkola, dla dzieci, dla rodziców, ale też dla tych, którzy mieszkają obok na przykład, na blokowiskach, itd. - stwierdza Maria Zawada-Bilik.
Najwyższe miejsce w tej kategorii zdobyło Przedszkole Publiczne nr 3, w nagrodę otrzymując dużego, świetlistego renifera.
- Kategoria posesje, ogródki przyblokowe, to jest taka ta zasadnicza, najmocniejsza kategoria. Tu jest też najwięcej możliwości. Oczywiście my oceniając, bo odwiedzamy każde miejsce, też oceniamy kontekst, jaka to jest architektura, jakie kolory dobrane, jaka koncepcja. Bo to nie zawsze musi być bardzo dużo, ale w tym roku mieliśmy taki przykład, że nie było bardzo dużo w niektórych miejscach, ale były wyjątkowe - zauważa dyrektor Wydziału Kultury, Promocji i Turystyki UMT.
Grand Prix za dekorację swojej posesji otrzymali Danuta i Kazimierz Misiaszek.
- Oprócz świateł, które są zamontowane w różnych miejscu, w różnych punktach jest również szopka, taka oczywiście miniatura nie jest ona duża, ale tak gdzieś szerokości dwóch metrów, wysokości też dwóch metrów. Są banery ukazujące, jak królowie jadą do szopki, no i jest taka replika kościoła, są pastuszkowie, są owieczki, baranki, które tam się paszą, no warto zobaczyć - mówi Kazimierz Misiaszek, zdobywca Grand Prix za dekorację posesji.
Pierwsze miejsce za świąteczny balkon otrzymała Maria Rzeźnik.
- Ja zmieniam go właściwie tak prawie co roku, coś tam nowego dodaję, zmieniam, ale ciągle skaczę po tej drabince. Każda strona balkonu jest, znaczy była, oświetlona i tak jest od prawie samego początku, jedynie w pierwszej edycji nie bram udziału, a w pozostałych tak. Nie ma takiej pstrokacizny, wydaje mi się. Serca na przykład w tym roku były na tle tej dolnej części balkonu i to znowu było widać jako taka bomba choinkowa, taka bomba olbrzymia, bo to było duże serce - opisuje Maria Rzeźnik, zdobywczyni I miejsca w kategorii „Balkony”.
Z każdym rokiem rośnie liczba osób biorących udział w konkursie. Liczne też było grono nagrodzonych. Motywacje do dekorowania domów bywają różne.
- Ja mieszkałem do 2006 roku na zachodzie Polski, w województwie lubuskim, i może wcześniej tam przeszła ta moda, bo podziwiałem wszystkie posesje i balkony, które tam ludzie się przestrajali. I teraz, jak się przeprowadziłem w 2006, to postanowiłem, że dorównam tym na zachodzie. Ale jak się okazało, w Tarnowie też takie rzeczy się dzieją, ten konkurs jest bardzo dobrym rozwiązaniem - przyznaje Kazimierz Misiaszek, zdobywca Grand Prix za dekorację posesji.
- Po prostu dla mnie święta Bożego Narodzenia to są naprawdę takie najcudowniejsze, najpiękniejsze święta, gdzie nie tylko spotykamy się rodzinnie, ale zarówno wewnątrz domu, wewnątrz mieszkania właściwie, jak i na zewnątrz, staram się zrobić, żeby to było tak pięknie. I w ogóle ja jestem taką osobą, która na wszelką estetykę reaguje, na wszelką - tłumaczy Maria Rzeźnik, zdobywczyni I miejsca w kategorii „Balkony”.
Warto dodać, że nagrodą specjalną „Złote Ręce” wyróżniono wieloletnią uczestniczkę konkursu, panią Wacławę Kilian.
Lista nagród:
Kategoria I – balkon
Grand Prix – Tomasz Stachura,
Nagrody I stopnia - Maria Rzeźnik, Dawid Karpl-Łącki,
Nagrody II stopnia - Mateusz Wyczesany, Dawid Dybowski
Nagroda III stopnia - Zbigniew Kaczówka
Wyróżnienia - Zofia Haburska - Jękot, Agnieszka Pochroń
Kategoria II - posesje, ogródki przyblokowe
Grand Prix - Danuta Misiaszek,
Nagrody I stopnia - Jerzy Warzecha, Łukasz Jewuła, Małgorzata Tambor,
Nagrody II stopnia - Grażyna i Franciszek Florkowie, Marta Mach, Danuta i Mirosław Wiśniewscy, Barbara Truty,
Nagrody III stopnia - Iwona i Stanisław Grodowiczowie, Józef Wątroba, Tomasz Gawron
Wyróżnienia – Agata i Tomasz Smosznowie, Mikołaj Lech, Justyna Curyło,
Nagroda specjalna - Złote ręce:
Wacława Kilian
Kategoria III - szkoły, przedszkola i żłobki
Nagroda I stopnia - Przedszkole Publiczne nr 3,
Nagroda II stopnia – Przedszkole Publiczne nr 19, Przedszkole Publiczne nr 27, Przedszkole Publiczne nr 24
Nagroda III stopnia – Przedszkole Publiczne nr 13, Przedszkole Publiczne nr 14, Warsztaty Terapii Zajęciowej SOSW, ul. Klikowska, Przedszkolinek
Wyróżnienia – Przedszkole Publiczne nr 12, Przedszkole Publiczne nr 34
Kategoria IV „Najpiękniejsza witryna świąteczna ”
Złota Witryna
Restauracja Różana (ul. Batorego 19)
Srebrna Witryna
Kawiarnia Sofa (ul. Wałowa 15)
Restauracja Szczęście (Rynek 23)
Brązowa Witryna
Restauracja Yayoi Ramen (ul. Wałowa)
Wyróżnienia
Sklep Kosmyk (ul. Targowa 2)
Cafe Ziarno (ul. Krakowska 29)