Jeżeli chodzi o pracodawców to główne oferty pracy, jakie wpływają (w styczniu pozyskaliśmy ich już blisko 500) są to oferty pracy głównie w branży budowlanej, okołobudowlanej, oferty pracy dla monterów instalacji sanitarnych, produkcyjnych, instalacji ociepleń budynków, są to także oferty pracy dla kierowców, standardowo pojawiają się oferty dla wykwalifikowanych specjalistów. Jeżeli chodzi o osoby poszukujące zatrudnienia to bardzo różne branże, głównie branża biurowa, stanowiska administracyjne – tłumaczy Justyna Pędrak, p.o. zastępcy dyrektora ds. Rynku pracy PUP w Tarnowie.
Najczęściej pracodawcy w regionie oferują wynagrodzenie zbliżone do minimalnej krajowej.
Urząd pracy informuje, że wraz z nadejściem nowego roku pracodawcy mogą ubiegać się o wsparcie w różnej postaci.
W bieżącym roku Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie pozyskał dużą pulę środków na realizację zadań z zakresu aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych, będziemy realizować tak jak corocznie formy wsparcia, które cieszą się dużą popularnością. Są to staże, prace interwencyjne, refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy, czyli subsydiowane miejsca pracy, znaczna część środków zostanie też przeznaczona na realizację dofinansowań na podjęcie działalności gospodarczej, planujemy tak jak co roku realizację także innych form pomocy, takich jak bon na zasiedlenie dla osób młodych do 30 roku życia - wyjaśnia Justyna Pędrak, p.o. zastępcy dyrektora ds. Rynku pracy PUP w Tarnowie.
Skorzystać można też ze środków w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
Pozyskaliśmy w tym roku również rekordową pulę środków na realizację działań w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego, taka pula środków pozwoli na wsparcie, które jest kierowane dla pracodawców i zatrudnianych przez nich pracowników, w ramach podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego w bieżącym roku będą na wsparcie mogli liczyć pracodawcy, którzy w ubiegłym roku nie korzystali ze wsparcia, aczkolwiek rekordowa pula środków pozwoli również na zabezpieczenie potrzeb wielu wnioskodawców, więc zapraszamy również tych pracodawców, którzy korzystali też we wcześniejszych latach z tych środków - dodaje Justyna Pędrak, p.o. zastępcy dyrektora ds. Rynku pracy PUP w Tarnowie.
Jeśli chodzi o środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego tarnowski urząd pracy ma ich dwa razy więcej niż w roku ubiegłym. Te pieniądze można przeznaczyć na szkolenia, kursy, egzaminy. Głównym celem Krajowego Funduszu Szkoleniowego jest zapobieganie utracie pracy w związku z niedostosowaniem kwalifikacji do zmieniającego się rynku pracy.