W branży IT równolegle funkcjonuje kilkadziesiąt rozmaitych języków, które operują na różnych poziomach. Od sprzętowych asemblerów, aż do środowisk obiektowych, czy specjalizowanych języków dziedzinowych. Który i dlaczego wybrać na początek kariery programisty?
Uniwersalny język internetu
Nie istnieje. Na przestrzeni dziesięcioleci podjęto wiele prób stworzenia uniwersalnego i jedynego języka programowania, ale wszystkie spaliły na panewce. Jest to przecież bardzo trudne przedsięwzięcie. Trzeba wziąć pod uwagę takie aspekty jak:
- różnorodność aplikacji, od najprostszych aż po bardzo rozbudowane kombajny,
- rozmaity poziom wiedzy programistów. Język musi być przyswajalny zarówno dla nowicjuszy, jak i oferować zaawansowane funkcjonalności doświadczonym profesjonalistom,
- konieczność wprowadzania aktualizacji programów lub wręcz odwrotnie: brak możliwości zmiany działania raz napisanej aplikacji.
Uwzględnić należy też różnorodne środowiska sprzętowe urządzeń, na których pracują aplikacje. W pełni uniwersalny język programowania długo jeszcze pozostanie w sferze marzeń programistów.
WORA
To akronim "Write once, run anywhere" - sloganu firmy Sun Microsystems. Pod takim hasłem rozpoczęto pracę nad językiem Java, który obecnie jest najpopularniejszym według Tiobe językiem programowania.
Trudno dziwić się temu stanowi rzeczy, bowiem aplikacje stworzone w Javie spotkać można na każdym kroku, czego idealnym przykładem jest system Android w smartfonach, który wykorzystuje właśnie Javę.
Dlatego odpowiedź na pytanie, jaki język programowania wybrać na początek, jest tak oczywista.
Kurs Java
Na samym początku nauki programowania warto zdać sobie sprawę z bardzo ważnego faktu: obiektowego języka programowania wysokiego poziomu skutecznie i szybko nauczyć się można tylko wyłącznie na specjalistycznym, najlepiej stacjonarny kursie. Dlaczego?
Tylko na dobrym kursie przyswaja się wiedzę według racjonalnego programu nauczania. To gwarantuje efektywność nauki. Ważna jest stała opieka trenera, który natychmiast doprecyzuje szczegóły lub wyjaśni wątpliwości. Kurs Java uczy również pracy w grupie, a więc rozwija umiejętność, z której programista będzie korzystał na co dzień w pracy zawodowej.
Dobry, stacjonarny kurs zapewnia również bardzo dużo zajęć praktycznych, które są jedyną skuteczną drogą do opanowania języka programowania. Ważne są materiały, opracowania i pomoce dostępne w ramach szkolenia. Warto skorzystać z kursu, który ukończyło już wielu adeptów. Ich referencje najlepiej świadczą o profesjonalizmie szkoły programowania.
W Polsce miesięczne zarobki programistów nierzadko oscylują w granicach 20 tys. zł. Nawet osoba bez doświadczenia, jedynie po dobrym szkoleniu, może od razu zacząć pracę jako młodszy programista i zarabiać od 5 do 7 tys. brutto. Takie właśnie możliwości oferuje kurs Java, który jest doskonałym początkiem programistycznej kariery.
Najrozsądniejsza odpowiedź na pytanie, jaki język programowania wybrać na początek, jest prosta: najpopularniejszy, wszędobylski i wieloplatformowy język obiektowy Java, którego najszybciej nauczyć się można na specjalistycznym kursie w stacjonarnej szkole programowania.