- Bardzo dużo młodzieży, bardzo wartościowe prace, które zostały przedstawione. Kapituła, która miała twardy orzech do zgryzienia, wybrała panią Wcisło, która została główną laureatką. Już od tych dwóch wcześniejszych edycji uczestniczyła z ogromnym zacięciem patriotycznym, dlatego się cieszę, że dzisiaj żeśmy po raz kolejny rozstrzygnęli ten konkurs. Już czekam z ogromną niecierpliwością na następną edycję konkursu – przyznaje Jacek Hudyma, starosta tarnowski.
- Nie spodziewałam się takiego wyróżnienia. Myślałam, że moja praca będzie tylko wyróżniona, ale okazało się, że rozbiłam bank: Mistrz Wiedzy Ogólnej, Mistrz Słowa, najbardziej przeze mnie nieoczekiwany, no i najlepiej napisany esej. Przede wszystkim ważne jest systematyczne powtarzanie i przebywanie tak naprawdę w tym 20-leciu międzywojennym i wczuwanie się w ten klimat. Koreluje on trochę z II Wojną Światową, którą najbardziej sobie cenię. Historia jest moją pasją, mogę powiedzieć – wyznaje Zuzanna Wcisło z Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrowie Tarnowskiej.
Wyróżnienia w poszczególnych kategoriach otrzymali również: Dariusz Bodziony, Julia Okaz i Kacper Szymański.
- Wspólnie właśnie z panem dyrektorem Józefem Parysem podjęliśmy taką decyzję, że chcemy naszą niepodległość w jakiś sposób szczególny jeszcze upamiętnić, bo oprócz tego, że mamy na Łowczówku uroczystości, że mamy w gminach, przy pomnikach, chcieliśmy również, żeby młodzież zaangażowała się właśnie w zdobywanie wiedzy na temat Ojców Niepodległości, bo zauważamy, że jednak ta wiedza dzisiaj, w dzisiejszym młodym pokoleniu nie jest wystarczająco duża, a żeby właśnie poznać tych, którzy walczyli o polską niepodległość, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Chcemy, żeby to trwało jak najdłużej, żeby młodzież jak najliczniej brała w tym udział – stwierdza Roman Łucarz, wicestarosta tarnowski.
- Jest to konkurs wojewódzki, jest objęty już od dwóch lat patronatem prezydenta Rzeczypospolitej. W komitecie honorowym są starostowie już czterech powiatów i jeden prezydent, prezydent miasta Tarnowa. Celem jest dziewiętnastu starostów i trzech prezydentów miast na prawach powiatu. A to z prostej przyczyny, gdyż każdy, kto pracuje w edukacji też o tym dobrze wie, że jednak gdy z góry, czyli od naszych przełożonych, przyjdzie ta informacja o ważności danego działania, to też nasza aktywność wtedy jest większa – zauważa Józef Parys, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciężkowicach.
- Cieszę się, że władze powiatu tarnowskiego, sponsorzy, wszyscy organizatorzy tak pieczołowicie przygotowywują ten konkurs, również nagradzając odpowiednio wszystkich uczestników, bo to jest szansa na to, że ta nasza młodzież, nasze dzieci będą pamiętały o naszych wspaniałych przodkach, którym zawdzięczamy właśnie wolność i niepodległość – zaznacza Józefa Szczurek-Żelazko, poseł na Sejm RP.
W przyszłym roku uczniowie szkół ponadpodstawowych chcący zdobyć szablę Józefa Piłsudskiego zmierzą się z zadaniami dotyczącymi Wojciecha Korfantego.