- Wracamy z tematami, które kiedyś już podejmowałem w mieście i w przestrzeni miejskiej. Myślę, że dzisiejsze to spotkanie z młodymi ludźmi jest twórcze i dla tej strony, którą ja reprezentuję, czyli miasto i Centrum Dialogu, ale też dla tych młodych ludzi, którzy dzisiaj usłyszeliśmy, że oni pierwszy raz w naszym mieście są. I to jest fajne, że mamy kolejne osoby, które się pojawiają w mieście, które coś realizują w tej przestrzeni dla nas wszystkich – podkreśla Jacek Adamczyk, dyrektor Centrum Dialogu - Idea Tarnów.
- To jest cykl już wieloletniej naszej współpracy z Tarnowem. Staramy się wraz z Tarnowem znaleźć jakieś działki, które są problematyczne, które prezentują jakiś problem architektoniczny i wraz ze studentami projektujemy taki budynek, który miasto wskazało, jako najbardziej interesujący albo problem, który należałoby rozwiązać w sposób architektoniczny właśnie. Cały semestr jest poświęcony temu projektowi. Studenci mają przygotować najlepszą propozycję odpowiadającą na potrzeby miasta – mówi Bartosz Dendura, kierownik Zespołu Architektury Użyteczności Publicznej Politechniki Krakowskiej.
Zdaniem prezydenta Tarnowa aktualna sytuacja finansowa miasta raczej nie pozwala na wykup ani remont zrujnowanej kamienicy, ale warto już teraz poszukiwać pomysłu na jej renowację.
- Podejrzewam, że każdy architekt chciałby dostać takie zlecenie, bo to jest dla architekta wyzwanie, co zrobić z kamienicą w tak fatalnym stanie, w tak wspaniałym miejscu i w tak skomplikowanym kształcie, układzie architektonicznym. Liczę na to, że te pomysły studentów będą bardzo kreatywne, że będziemy mogli sami zobaczyć, co może tu być, o czym my w ogóle nie pomyśleliśmy do tej pory – zauważa Jakub Kwaśny, prezydent Tarnowa.
Praca studentów będzie zrealizowana w formie konkursu architektonicznego. Na jego zakończenie zorganizowana zostanie wystawa, na której tarnowianie będą mogli zobaczyć wszystkie prace przedstawiające możliwą przyszłość kamienicy przy Rynku 6 w Tarnowie.