- Otrzymaliśmy po raz piąty Certyfikat Akredytacji, który stawia szpital w prestiżowym miejscu. Takiego certyfikatu nie można uzyskać tak sobie, musieliśmy spełniać wymagania w kilkunastu obszarach. Ten certyfikat jest potwierdzony przez niezależnych ekspertów, którzy oceniali naszą jakość - wyjaśnia Alicja Syty, dyrektor szpitala powiatowego w Brzesku.
- Ten proces jest dobrowolny. Szpital, który chce uczestniczyć w procesie akredytacji składa odpowiedni wniosek do ministra do spraw zdrowia za pośrednictwem Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, potem przychodzą wizytatorzy naszego centrum, profesjonaliści, którzy również pracują w innych szpitalach i mają duże doświadczenie w zakresie tego jak powinien szpital funkcjonować i dokonują oceny w oparciu o standardy akredytacyjne, które są publikowane przez ministra właściwego do spraw zdrowia - tłumaczy Agnieszka Pietraszewska-Macheta, dyrektor Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.
W procesie akredytacji udział wzięło 204 szpitale z Polski, to około 1/5 wszystkich tego typu placówek. Warto podkreślić, że zwykle o uzyskanie certyfikatu akredytacyjnego starają się głównie duże szpitale kliniczne czy wojewódzkie, jak przyznaje dyrektor Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, rzadko zdarza się, by do takiej oceny przystępowały szpitale powiatowe.
- To jest bardzo ważna informacja dla nas jako organu prowadzącego, ale przede wszystkim dla pacjentów, że jakość świadczonych usług w brzeskim szpitalu jest na jak najwyższym poziomie i to podnosi zaufanie do tej placówki medycznej. Bardzo się cieszę i gratuluję pani dyrektor i całemu zespołowi lekarzy, pielęgniarek, personelowi medycznemu, którzy przez wiele miesięcy pracowali na to i przygotowywali się do tej akredytacji, żeby ona przebiegła na jak najwyższym poziomie. Pamiętajmy, że w poszczególnych dziedzinach medycznych szpital oceniają wybitni fachowcy w swoich branżach, więc jest to rzetelna i surowa ocenia - podkreśla Andrzej Potępa, starosta brzeski.
- To jest wielkie wyróżnienie dla szpitala powiatowego w Brzesku, którzy jest jednym z lepiej ocenianych szpitali w Małopolsce i świadczy usługi na wysokim poziomie i stąd też zasłużył na to, by taki certyfikat otrzymać, co się dzisiaj też niniejszym stało - dodaje Ryszard Śmiałek, wicewojewoda małopolski.
Certyfikat Akredytacyjny Ministra Zdrowia to nie tylko uznanie jakości świadczonych usług to dla placówki również korzyści finansowe.
- Szpital otrzymuje procent do ryczałtu w takiej sytuacji, są to takie drugie widełki, ten procent jest uzależniony od wyniku, więc jest to wynik bardzo dobry, który daje dodatkową premię zwiększającą ryczałt finansowy dla szpitala od Narodowego Funduszu Zdrowia - mówi Agnieszka Pietraszewska-Macheta, dyrektor Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.
Akredytacja, której udziela Minister Zdrowia obowiązuje przez 4 lata.