- To też będzie w pewien sposób forma podziękowania za to, że rozumieją służbę i moi żołnierze też są dyspozycyjni to jest dzięki przychylności pracodawcom. Dzięki temu żołnierze mogą realizować zadania np. na granicy czy w ochronie portu lotniczego Rzeszów-Jasionka – mówi gen. bryg. dr Krzysztof Stańczyk, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.
- Chcielibyśmy zachęcić kolejnych pracodawców, żeby widzieli też pozytywy, bo myślę, że żołnierz, a jednocześnie pracownik to osoba, która zdobywa kolejne kompetencje. Na to też chcemy zwrócić uwagę. To jest też odpowiedzialność, punktualność, może i jakaś karność, ale też to kolejne szkolenie, pierwsza pomoc, praca w grupie – to też jest teraz ważne po pandemii. Myślę, że te rzeczy są ważne dla pracodawców, ale wiemy też, że bez nich, ich wysiłku nie byłoby naszych terytorialsów – zauważa płk Marcin Siudziński, dowódca 11 Małopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.
W Wojskach Obrony Terytorialnej służy około 40 tysięcy żołnierzy, większość z nich łączy mundur z pracą w cywilu.
- Terytorialna Służba Wojskowa jest idealnym rodzajem służby do połączenia ochrony naszej ojczyzny, służby naszej ojczyźnie z pracą zawodową z racji tego, że nasze szkolenia odbywają się z reguły w weekend, w dni wolne od pracy. To nie stoi na przeszkodzie, żeby łączyć pasję i miłość do wojska z pracą zawodową i życiem rodzinnym – podkreśla ppor Jakub Migała z 113. Batalionu Lekkiej Piechoty w Tarnowie.
Pracodawcy, który wzięli udział w szkoleniu w Zakładach Mechanicznych byli zadowoleni z pracowników, którzy łączą pracę w ich firmach ze służbą w Wojskach Obrony Terytorialnej.
- Zawsze na tego pracownika można liczyć, nigdy nie jest tak, że poprosi o urlop na żądanie, bo mu się nie chce przyjść do pracy – czegoś takiego w ogóle nie ma, o tym nie rozmawiamy. Jest wstawiennictwo, jest dobre nastawienie, jest siłą do działania i zawsze mogę na niego liczyć – mówi Rafał Wojciechowski z firmy Biuro Polska.
Z przedstawicielami WOT i pracodawcami spotkał się także Wojciech Patoła, członek Zarządu Zakładów Mechanicznych "Tarnów", który podkreślał: - Jesteśmy blisko idei Wojsk Obrony Terytorialnej, czyli jesteśmy zawsze gotowi, by wspierać wojsko i zawsze blisko żołnierzy, użytkowników naszego sprzętu. Użytkujecie nasz sprzęt od początku naszego istnienia, myślę, tu o karabinach TOR, BOR, o moździerzu lekkim, o strzelnicy kontenerowej. Te produkty są od początku istnienia WOT i szczycimy się tym, że mamy możliwość dostarczania uzbrojenia i jego doskonalenia pod oczekiwania i sugestie.
To już kolejne spotkanie dla pracodawców mających na pokładach swoich firm pracowników, którzy służą w WOT.
Warto dodać, że struktury Wojsk Obrony Terytorialnej ciągle się rozrastają. Przypomnijmy, że Tarnowie od 2 lat działa 113. Batalion Lekkiej Piechoty WOT.