- Tarnowski Komitet Rewitalizacji jest ciałem doradczym dla prezydenta, ale również dla gminy. Mamy wyznaczony obszar rewitalizacji, mamy wyznaczone również kwestie problemów, to są problemy społeczne, to są problemy architektoniczne, szereg rzeczy, które z zewnętrznych środków mogą zostać w przyszłości sfinansowane bądź naprawione. A taki komitet ma właśnie pomagać, wspierać, inspirować, działać. Stąd jego szeroki zakres – podkreśla Jakub Kwaśny, prezydent Tarnowa.
Na członków Komitetu reprezentujących Radę Miejską wybrano Agnieszkę Danielewicz i Małgorzatę Mękal.
- Bardzo zależy mi na tym, żeby rynek w Tarnowie znów był zielony i były na nim drzewa i żeby można było przyjemnie spędzać na nim czas. To nie jest tylko związane z tym, że będzie nam chłodniej, że będzie nam przyjemniej, że będzie ładniej. Mamy problem z odbieraniem wody opadowej przez kanalizacje,. Więcej otwartego, niezabetonowanego obszaru pozwoli nam uniknąć podtopień i zalewania piwnic w kamienicach – zauważa Małgorzata Mękal, przewodnicząca Rady Miejskiej w Tarnowie.
- Stoi przed nami program, do którego możemy zgłaszać wnioski do 28 października. Jest od 18 do 20 milionów dotacji. Dotacja jest 80-procentowa. Myślimy, żeby zgłosić projekt Kantorii, trochę odnowiony projekt jest właśnie w trakcie aktualizacji, i projekt również aktualizowany Plant Jakubowskiego przy naszym pięknym dworcu – mówi Agnieszka Danielewicz, radna Rady Miejskiej w Tarnowie.
Po najnowszych zmianach podwyższono maksymalną liczbę członków Komitetu do 31.
- Mamy tam przedstawicieli Rady Miejskiej, mamy przedstawicieli społeczeństwa mieszkającego na terenie, działającego na terenie obszaru rewitalizacji, poza. wszystkich innych ciał doradczych. Mamy nadzieję również skorzystać w przyszłości ze środków na rewitalizację, no i liczymy na aktywność naszych mieszkańców. A warto się tym zainteresować, bo decyduje na ograniczoną liczbę miejsc kolejność zgłoszeń, w związku z czym kto pierwszy, ten lepszy – zaznacza Jakub Kwaśny, prezydent Tarnowa.
W Tarnowskim Komitecie Rewitalizacji znajduje się miejsce między innymi dla sześciu przedstawicieli mieszkańców Miasta z obszaru rewitalizacji i dwóch spoza niego, dwóch przedstawicieli podmiotów prowadzących działalność gospodarczą lub społeczną w Mieście i dwóch reprezentujących społeczeństwo obywatelskie.