- Jak widać mnóstwo osób dołączyło do naszej akcji, są uczniowie szkoły Szczepanika, uczniowie Liceum Sztuk Plastycznych, ale także znani tarnowianie, przychodzą mieszkańcy. Bardzo jesteśmy zadowoleni z tego, że świeci słońce, czyli aura nam dopisała i będziemy mogli zachęcać do tego, żeby przestawiać swoje nawyki codzienne z używania plastikowych jednorazowych reklamówek na ekologiczne ekoworeczki wielokrotnego użytku, które szyjemy dzisiaj w czasie naszej kampanii podczas happeningu "Worki Sztuki dla środowiska" - mówi Magdalena Drobot z MPEC w Tarnowie.
Tym proekologicznym happeningiem w Tarnowie obchodzony jest Światowy Dzień Ochrony Środowiska.
- Chcielibyśmy, aby nasze środowisko, nasze otoczenie było dla nas przyjazne, abyśmy mogli oddychać czystym powietrzem, aby nie krzywdzić fauny, flory w związku z tym ta akcja, którą zaproponowaliśmy mieszkańcom Tarnowa. - wyjaśnia Beata Jagoda, członek zarządu MPEC w Tarnowie. - Ja również korzystam, mam takie woreczki już jakiś czas temu uszyłam sobie kilka i z tymi woreczkami udaję się na zakupy.
Swój ekoworeczek uszył wicemarszałek Józef Gawron. Warto przypomnieć także, że "Worki Sztuki" szyte przez mieszkańców miasta już w ubiegłym roku dostrzegło i nagrodziło Województwo Małopolskie w plebiscycie Eko-Hero.
- W roku ubiegłym w plebiscycie Eko-Hero ta inicjatywa happeningu "Worki Sztuki" uzyskała pierwszą nagrodę, zasłużenie. Uzyskała ją, ponieważ spełnia dwa aspekty. Z jednej strony ta inicjatywa angażuje od seniorów po młodzież w akcję, która pokazuje, że mamy problem z plastikiem. Ten drobny niby element to jest z jednej strony edukacja, bo pokazujemy, ze ten problem musimy rozwiązać, jeśli chcemy dbać o przyrodę, a z drugiej strony to jest też nawiązanie do tego ogólnego trendu zero waste, czyli dajmy naszym rzeczom, które konsumpcyjnie kupujemy drugie życie - zauważa Józef Gawron, wicemarszałek województwa małopolskiego.
Dziś ekologiczne woreczki szyli znani tarnowianie oraz ci, którzy włączyli się do akcji. Jak przekonują uczestnicy wydarzenia takie woreczki uszyć może każdy.
- Ściegi są proste, ucina się pasek, później po bokach się zszywa, obraca się na prawą stronę, robi się rureczkę u góry i wciąga się sznureczki. Woreczek prosto uszyć – tłumaczy pani Jolanta.
- Takie woreczki przydadzą się do bardzo wielu rzeczy. Do lodówki do trzymania jarzyn, do prania np. skarpet czy pończoch żeby się nie zadzierały, bo to bardzo dobrze w pralce się pierze, na zakupy można wziąć, żeby dbać o nasza planetę i nie nosić tych plastikowych torebek i siateczek – wylicza pani Małgorzata.
Ekologiczne worki szyte są z niepotrzebnych firanek, które przekazali na ten cel mieszkańcy Tarnowa.
Patronat honorowy nad Happeningiem Worki Sztuki dla Środowiska objął Jakub Kwaśny Prezydent Miasta Tarnowa.