W ramach pierwszej, inauguracyjnej konferencji cyklu odbyły się trzy wykłady poświęcone trzem kluczowym obszarom bezpieczeństwa seniorów. Pierwszym z nich był wykład z zakresu bezpieczeństwa konsumenckiego. W prezentacji „Bezpieczny Senior – Stop Manipulacji – Nie daj się oszukać” zostały przedstawione m.in. problematyka nieuczciwych praktyk handlowych i oszustw a także sposoby ochrony przed nimi. Temat omówił Łukasz Salwarowski - prezes Międzynarodowego Instytutu Rozwoju Społecznego i prezes Stowarzyszenia MANKO.
Drugim tematem zaprezentowanym podczas konferencji było bezpieczeństwo drogowe. Wykład „Noś odblaski i żyj” przeprowadziła Katarzyna Dobrzańska-Junco, sekretarz Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Omówiła w nim zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i zwróciła uwagę na ogromne znaczenie widoczności na drodze, o którą najlepiej zadbać nosząc elementy odblaskowe.
Zagrożenia wynikające z niewłaściwego stosowania leków zostały przedstawione w trzecim wystąpieniu tego dnia. O bezpieczeństwie lekowo-zdrowotnym, w tym również o kampanii „Zażywaj Leki Bezpiecznie” opowiedzieli wspólnie Łukasz Salwarowski i magister farmacji Jadwiga Patulska.
Wykładom towarzyszył pokaz mody o nazwie "Stylowo, Bezpiecznie, Odblaskowo" wykonany przez Stylowych Seniorów z Głosu Seniora. W trakcie konferencji odbył się także występ artystyczny tarnowskiego zespołu Siemaszki. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali również "Zeszyt Pacjenta" - opracowane specjalnie z myślą o seniorach proste i potrzebne narzędzie, zawierające np. listę stale stosowanych leków. "Zeszyt" powstał przy współpracy ekspertów z zakresu zdrowia, z inicjatywy Województwa Małopolskiego i jest elementem programu edukacyjnego dotyczącego bezpiecznego stosowania leków i suplementów.
Samorząd województwa buduje skuteczną politykę senioralną rozumianą szeroko jako ogół działań prowadzących do zapewnienia warunków do wydłużenia aktywności, zarówno zawodowej, jak i społecznej oraz samodzielnego, zdrowego, bezpiecznego i niezależnego życia osób starszych. Przyjęty w 2023 roku Program strategiczny Srebrna Małopolska 2030 jest jednym z narzędzi budowania tej polityki
- podkreśla wicemarszałek Józef Gawron.
Niebagatelną rolę w programie odgrywa również bezpieczeństwo seniorów, zwłaszcza zmniejszenie skali oszustw dokonanych na osobach starszych. W ramach programu przewidziano więc liczne przedsięwzięcia edukacyjne i informacyjne skierowane do małopolskich seniorów w zakresie poprawy ich bezpieczeństwa, realizowane przez Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie we współpracy z placówkami oświatowymi oraz mediami. Cykl konferencji „Bezpieczny Senior” i kampania „Stop manipulacji, nie daj się oszukać” to doskonałe przykłady takich właśnie przedsięwzięć edukacyjnych
- dodaje Józef Gawron.
Zadbać o bezpieczeństwo seniorów
Cykl konferencji „Bezpieczny Senior” jest organizowany w ramach kampanii „Stop manipulacji, nie daj się oszukać”. Organizatorem cyklu jest Międzynarodowy Instytut Rozwoju Społecznego przy partnerstwie głównym Województwa Małopolskiego. Patronem medialnym spotkań jest Głos Seniora.
Tematyka konferencji stanowi odpowiedź na problem, który uwidaczniają zatrważające statystyki z obszaru bezpieczeństwa osób starszych w Polsce. Jak wynika z oficjalnych danych – przestępcy, dzięki różnego rodzaju oszustwom wyciągają z kont bankowych seniorów ponad 140 milionów złotych rocznie. To jednak niejedyny problem. Według statystyk, aż 45 procent zabitych pieszych w wypadkach drogowych stanowią osoby starsze. Z kolei zjawisko wielolekowości w Polsce dotyczy aż 1/3 populacji osób po 65. roku życia.
Każda z konferencji jest okazją do wysłuchania ekspertów i dyskusji o kluczowych obszarach bezpieczeństwa seniorów: bezpieczeństwie konsumenckim, bezpieczeństwie drogowym oraz bezpieczeństwie lekowo-zdrowotnym.