Wyboru źródła ogrzewania trzeba dokonać już na etapie projektowania domu, bo zależy od tego cała instalacja i zagospodarowanie przestrzeni wokół budynku. Pytanie, co wybrać – ogrzewanie gazowe czy pompę ciepła – zadają nie tylko osoby budujące nowe domy, ale też właściciele starszych budynków poddawanych termomodernizacji. Co lepiej sprawdzi się do ogrzewania obiektu – pompa ciepła czy gaz i czy jest jakiś konkretny klucz doboru rodzaju ogrzewania?
Ogrzewanie gazowe czy pompa ciepła? Na co postawić w nowym budynku?
Jeszcze w 2019 roku najpopularniejszym źródłem ogrzewania wybieranym do polskich domów były kotły gazowe, które pojawiały się aż w 62,6% budynków. W kolejnych latach – wraz z drastycznym wzrostem kosztów gazu – popularność tego typu ogrzewania zaczęła spadać, aż do dziś, kiedy obserwujemy niekwestionowaną przewagę pomp. Co będzie się najbardziej opłacało w 2024 roku: ogrzewanie gazowe czy pompa ciepła?
Priorytetem pod względem wyboru źródła ciepła powinna być oszczędność, a obecnie najlepiej pod tym względem wypada ogrzewanie pompą ciepła, gdyż jest to rozwiązanie zużywające najmniej energii elektrycznej w stosunku do ilości energii cieplnej, jaką może wyprodukować.
Ogrzewanie gazem domu o powierzchni 100-150 m2 wynosi średnio 5-10 tys. zł na sezon grzewczy, a ostateczna kwota jest zależna od wielkości budynku oraz stopnia jego izolacyjności. Im nowszy i lepiej ocieplony dom, tym wydatki na ogrzewanie będą niższe. Wydaje się, że nie są to tragicznie wysokie kwoty, ale kiedy porównamy je z kosztem eksploatacji pompy ciepła, początkowy optymizm gaśnie.
Kalkulacje kosztów ogrzewania pompą ciepła domu o takiej samej powierzchni wykazują, że roczny wydatek w przypadku nowego, dobrze ocieplonego budynku 100 m² (przy zapotrzebowaniu 70 W/m² ) może wynieść zaledwie 2500-3600 zł, w zależności od wybranego systemu dystrybucji ciepła i ustawionej temperatury. Bardzo duże znaczenie będą miały ceny energii elektrycznej i zużycie prądu przez wszystkie urządzenia w domu i limity dla cen zamrożonych (obecnie 3000 kWh). Najtaniej będzie w przypadku wykorzystania ogrzewania podłogowego ustawionego na 35°C, natomiast górne widełki należy przyjąć dla ogrzewania grzejnikami z temperaturą 55°C.
Montaż pompy ciepła powietrze-woda KAISAI umożliwiającej ogrzewanie budynku i przygotowanie ciepłej wody użytkowej jest bezapelacyjnie najlepszym rozwiązaniem do nowego domu. Wśród dostępnych rozwiązań można wymienić zarówno pompy ciepła monoblok, jak i urządzenia typu split. Jednostka monoblok sprawdzi się doskonale w budynkach o ograniczonej powierzchni i wszędzie tam, gdzie trudno wydzielić osobne pomieszczenie przeznaczone na instalację jednostki wewnętrznej (kotłownia, garaż, pomieszczenie gospodarcze, itp.). Przykładem urządzenia typu monoblok jest pompa ciepła R290 o wysokiej klasie energetycznej (A+++ dla 35oC, A++ dla 55oC dla KHY-12PY3. A++ w obu przypadkach dla KHY-15PY3) wykorzystująca technologię inwerterową, umożliwiająca skuteczne ogrzewanie oraz chłodzenie budynku, a także przygotowanie wody użytkowej nawet w przypadku ekstremalnie niskich temperatur zewnętrznych.
Pompa ciepła czy gaz w budynku poddanym termomodernizacji?
W starych budynkach ogrzewanych do tej pory kotłami na paliwa stałe każdy nowy system grzewczy będzie lepszy niż dotychczasowy „kopciuch”. Zarówno ogrzewanie gazowe, jak i pompa ciepła pozwolą ograniczyć emisję CO2 i innych produktów spalania do atmosfery, zmniejszyć problematykę ogrzewania i związane z nim nakłady pracy oraz ograniczyć koszty.
W przypadku montażu ogrzewania gazowego z butlą wydzierżawioną od dostawcy gazu, można zmniejszyć koszty montażu nowego ogrzewania, ale w dłuższej perspektywie większe oszczędności przyniesie jednak montaż pompy ciepła. W budynkach poddawanych termomodernizacji doskonale sprawdzają się pompy ciepła typu split, czyli urządzenia składające się z dwóch jednostek, zewnętrznej oraz wewnętrznej montowanej w kotłowni, zwykle w miejscu starego pieca. Warto jednak pamiętać, że są one czyste i ciche, można je więc zainstalować w pomieszczeniu gospodarczym czy garażu.
Zmiana ogrzewania gazowego na pompę ciepła – jakie przyniesie korzyści?
Jeżeli w budynku działa stary kocioł na paliwo płynne, które w dobie obecnych cen gazu staje się nieopłacalne, to nie ulega wątpliwości, że warto rozważyć zmianę ogrzewania gazowego na pompę ciepła. Taki krok co prawda wiąże się z dużymi wydatkami, ale mogą być one zminimalizowane dzięki dofinansowaniu w ramach jednego z aktualnych programów działających na rzecz ograniczenia zanieczyszczenia środowiska.
Wymiana starego kotła gazowego na np. nowoczesną pompę ciepła powietrze-woda od KAISAI przyniesie liczne korzyści, w tym niewątpliwą oszczędność czasu. Mimo iż ogrzewanie gazowe jest zaliczane do tych bezobsługowych, to wymaga jednak kontroli cen gazu i umawiania terminów jego dostawy wtedy, kiedy paliwo jest najtańsze, a przy tym cyklicznych przeglądów instalacji. Ogrzewanie pompą ciepła jest w 100% bezobsługowe – nie wymaga żadnego nakładu pracy, jest oszczędne i przynosi jednoczesne korzyści środowiskowe. Aby utrzymać poprawną pracę urządzenia, należy pamiętać jedynie o regularnych przeglądach instalacji.
Co ostatecznie wybrać – ogrzewanie gazowe czy pompę ciepła?
Jednym z głównych kryteriów wyboru źródła ciepła jest koszt samej instalacji, ale kierowanie się wyłącznie nim może być zwodnicze. Montaż ogrzewania gazowego będzie tańszy, ale w długoterminowej perspektywie jego eksploatacja okaże się droższa niż korzystanie z pompy ciepła.
Czy istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie: pompa ciepła, czy gaz? Nie, bo dobór rozwiązania trzeba rozpatrywać zawsze w odniesieniu do konkretnego przypadku, ale jeżeli zależy nam na wsparciu środowiska naturalnego i na minimalizacji kosztów, najlepszym rozwiązaniem będzie zmiana ogrzewania gazowego na pompę ciepła.