– W pierwszej kolejności są to tereny, które przylegają do lasów państwowych. To jest naturalne, że jesteśmy nimi mocno zainteresowani. Czasami się zdarza, że nie sąsiaduje z naszymi terenami, ale np. powierzchnia jest znacząca, dobrze położona, jest dostęp przede wszystkim do tego lasu w postaci drogi przynajmniej gminnej. Na to również patrzymy – tłumaczy Grzegorz Wojtanowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Gromnik.
Oprócz tego Lasy Panieństwo mają prawo pierwokupu do gruntów o charakterze leśnym. Tylko w tym roku notariusze kilkadziesiąt razy informowali Nadleśnictwo Gromnik, o terenach wystawionych na sprzedaż.
– Większość to są nasze rezygnacje. To są czasami bardzo małe powierzchnie tego lasu, czasem jeszcze pośród gruntów rolnych nieprzeznaczonych do zalesienia, więc one nie są perspektywiczne. Natomiast te przypadki, gdzie właściciele zgłaszają się bezpośrednio, powiem szczerze, że z nich bardzo korzystamy. Już w tej chwili zakupiliśmy około 5 ha. W najbliższych dwóch, trzech tygodniach będzie następne jakieś 16 ha. Myślę, że rok zamkniemy gdzieś z 30 ha zakupionych takich lasów – mówi Grzegorz Wojtanowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Gromnik.
Każdy zakup poprzedzony jest wyceną rzeczoznawcy, na podstawie której ustalana jest cena zakupu.
– Po to kupujemy, żeby też zainwestować w ten las pod względem odnowień, pielęgnacji i doprowadzić go do takiego stanu jak inne drzewostany Lasów Państwowych. Są też, to muszę podkreślić przypadki, że kupujemy bardzo ładne lasy. One niczym nie odbiegają od lasu państwowego. Także jak najbardziej, można się do nas zwracać – zaznacza Grzegorz Wojtanowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Gromnik.
Zależne od jakości drzewostanu, ceny za hektar mogą wahać się w przedziałach: od 30-40 tys. złotych, do 60-70 tys. złotych.