– Szkoły nasze uczą na wysokim poziomie, osiągają bardzo dobre wyniki. Stąd też zainteresowanie uczniów jest bardzo duże. W tej chwili uczniowie potwierdzają wolę nauki w szkołach, do których zostali zakwalifikowani. Mogą to zrobić do jutra. W momencie kiedy dyrektorzy szkół otrzymają oryginały dokumentów, czyli świadectwo i zaświadczenie o wyniku egzaminu, będzie to świadczyło o potwierdzeniu woli. Wtedy opublikują listy przyjętych do szkół i tak naprawdę będziemy znali oficjalne i ostateczne wyniki rekrutacji – tłumaczy Andrzej Bryła, wicestarosta mielecki.
Andrzej Bryła deklaruje również, że tzw. podwójny rocznik nie stanowi problemu w naszych szkołach.
– Szczerze powiedziawszy, w ostatnim czasie z uwagą słuchałem dość krytycznych i pełnych obaw wypowiedzi wielu samorządowców, że mają problem z podwójnym rocznikiem. Ja muszę powiedzieć, że u nas widzimy oczywiście podwójny rocznik, ale nie mamy z nim problemu. Ilość miejsc przygotowaliśmy lekko przewyższającą liczbę kandydatów. Mamy tak zorganizowane plany zajęć, że mieścimy się w zasadzie na jedną zmianę we wszystkich szkołach. - zaznacza Andrzej Bryła, wicestarosta mielecki.
Mimo że szkoły w powiecie mieleckim wybierali również uczniowie spoza regionu, pozostały jeszcze wolne miejsca dla osób, które nie dostały się do żadnej z wybranych placówek lub nie złożyły do tej pory odpowiednich dokumentów.
– W tej chwili około stu uczniów pozostaje bez wyboru szkoły. Muszą się zorientować, gdzie są wolne miejsca. Być może są to też uczniowie, którzy wybrali szkoły poza naszym powiatem i oni już nie przyjdą do nas. Natomiast my mamy klasy zapełnione. Jest jeszcze około 16 miejsc wolnych w III Liceum Ogólnokształcącym, kilkadziesiąt miejsc w technikum i bardzo dużo miejsc w branżówce. Na pewno wszyscy, którzy chcą się jeszcze dostać – do naszych szkół się dostaną. Nie będą jednak mieli już takiego swobodnego wyboru profilu, jak było to w trakcie tej podstawowej rekrutacji – dodaje Andrzej Bryła, wicestarosta mielecki.
Powiat mielecki otworzył w tym roku nowy kierunek: technik stylista z elementami komputerowego modelowania ubioru, który ma spełnić potrzeby na rynku pracy. Liczba osób zainteresowanych nauką tego zawodu jest na tyle duża, że specjalizacja zostanie utworzona.