Samorząd zatem nie tylko skutecznie pozyskuje środki zewnętrzne na realizację poszczególnych zadań, ale i refinansowanie inwestycji już zakończonych. Zabytek wojenny w Błoniu zmodernizowano dwa lata temu. Teraz gmina otrzymała zwrot kosztów za tzw. wkład własny. -To oznacza, że kolejna pula pieniędzy zostanie w naszym budżecie. Wykorzystamy je na inne inwestycje po to, by ludziom żyło się lepiej. To pokazuje, że warto pisać dobre wnioski, bo nawet po sfinalizowaniu określonego zadania, można otrzymać zwrot środków, czyli dodatkowo wzmocnić budżet gminy – mówi wójt Grzegorz Kozioł.
Jak informowaliśmy, gmina Tarnów w połowie listopada ubiegłego roku, została laureatem w ogólnopolskim konkursie „Zabytek zadbany” za prace konserwatorskie przy cmentarzu wojennym w Błoniu. Samorząd nagrodzono w kategorii: Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu za „kompleksowy charakter prac, które objęły wszystkie elementy cmentarza z okresu pierwszej wojny światowej w Błoniu – ukształtowanie terenu, nagrobki i ogrodzenie, za wzorowy charakter działań na każdym etapie prac, dbałość o historyczną zieleń, autentyzm formy i kompozycji przestrzennej”.
W 2021 roku cmentarz wojenny w Błoniu gruntownie wyremontowano. Wykonano m.in. remont ogrodzenia wraz z elementami metalowymi, przeprowadzono regulację i uzupełnienie płyt nagrobnych, remont pomnika i uporządkowano drzewostan. Łączny koszt prac wyniósł około 200 tysięcy złotych. Blisko 62 tysiące złotych na ten cel pochodzi ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, kolejne 13 tysięcy - ze środków Województwa Małopolskiego w ramach konkursu „Małopolska Pamięta – zachowanie miejsc pamięci narodowej i martyrologii”. Obecnie samorządowi zwrócono pieniądze za tzw. wkład własny do inwestycji.
Cmentarz nr 198 w Błoniu z I wojny światowej jest jednym z piękniejszych zabytków tego typu w całej Małopolsce. Spoczywają na nim żołnierze armii austro-węgierskiej i rosyjskiej, znajduje się tam 7 mogił zbiorowych i blisko 300 pojedynczych. Nekropolia jest pamiątką walk toczonych nad Białą i Dunajcem podczas I wojny światowej w latach 1914 i 1915.