- Mnie dostąpił zaszczyt świętowania tego jubileuszu. Ja nie pochodzę z Grabna, jestem tutaj od 23 lat, ale wrosłam w tę społeczność. Bardzo chcieliśmy docenić ludzi, którzy tę szkołę tworzyli, ludzi, którzy tę szkołę tworzą. Mamy tak słynnych, życzliwych absolwentów, którzy otaczają nas pomocą i wsparciem dlatego cieszę się bardzo - mówi Anna Kelner, dyrektor Szkoły Podstawowej w Grabnie.
W wydarzeniu udział wzięli byli i obecni pracownicy szkoły, uczniowie oraz absolwenci, a także zaproszeni goście w tym przedstawiciele władz gminy i powiatu.
- Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni, zbudowani. Piękna uroczystość, rozpoczęcie po staropolsku od poloneza, wcześniej msza święta z biskupem Jego Ekscelencją Stanisławem Salaterskim. Świetna uroczystość, znani absolwenci na sali - podkreśla Tomasz Stelmach z Zarządu Powiatu Tarnowskiego.
- Nie często się zdarza, żeby szkoły w okolicy obchodziły takie rocznice. Ja jestem dumny, że jestem absolwentem tej szkoły, spędziłem tutaj 8 wspaniałych lat. Do dzisiaj dziękuję nauczycielom, wychowawcom, którzy kształtowali mój młody umysł za to, że zrobili to najlepiej jak potrafili i robią to do tej pory. Ta szkoła nie tylko jest, przetrwała zabór austriacki, dwie wojny światowe, czasy komunizmu, ale trwa i się rozwija, o czym świadczą choćby wspaniałe odnowione mury tej szkoły. Ale szkoła to tak naprawdę ludzie, a w tej szkole widać i czuć taką wspólnotę - zaznacza Paweł Smoleń, przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego.
- Piękny jubileusz. Bardzo się cieszę, że mogę w nim uczestniczyć jako Przewodniczący Rady Miejskiej. Jakąś cegiełkę dołożyłem, mam udział w tworzeniu tej naszej wspólnoty, szkoły, ponieważ zakładaliśmy w pewnym okresie Stowarzyszenie PRYMUS, gdzie byłem wiceprzewodniczącym, żeby tę szkołę utrzymać i dalej żeby ona mogła funkcjonować. Przyczyniliśmy się do tego, że obecnie ta szkoła ma takie piękne tradycje - dodaje Roman Chamioło, przewodniczący Rady Miejskiej w Wojniczu, sołtys wsi Grabno.
Absolwenci, którzy po latach powrócili do szkoły w Grabnie by świętować 120 lat jej istnienia wspominają ją z rozrzewnieniem. - Tu wszystko jakby zacytować słowa Jana Pawła II „się zaczęło”. Tu się poznało pierwsze ścieżki do wiedzy, tu budowało się relacje koleżeńskie, tutaj wychowało się. Miałem wspaniałych nauczycieli, dwoje z nich jeszcze żyje. Jestem wdzięczny, że właśnie w tej miejscowości, w tym pięknym rozwijającym się miejscu mogłem dzisiaj dzięki zaproszeniu pani dyrektor spędzić chwilę czasu - mówi Kazimierz Chamioło, absolwent szkoły w Grabnie.
Obecnie szkoła prowadzona jest przez Stowarzyszenie Edukacji i Rozwoju PRYMUS w Grabnie. Tutaj w ośmiu klasach uczy się 94 dzieci.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.