- Łącznie dzisiaj w tych naszych społecznych inicjatywach mamy 350-400 gmin, mniej więcej w tym przedziale. Rozmawiamy z kolejnymi 400, więc jest to w zasadzie co trzecia gmina w Polsce. W związku z tym można powiedzieć, że program jest taki powszechny. Cieszę się, że samorządowcy, sam jako były samorządowiec też to rozumiem doskonale, że państwo z takim zrozumieniem i chęcią przystępujecie do tego programu, który właściwie jest dość świeżym, ponieważ od 2021 roku- mówi Arkadiusz Urban, prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości.
- To jest właśnie program, który odpowiada naszym mieszkańcom, dzięki temu programowi pomagacie państwo jako samorządowcy pomagacie swoim mieszkańcom i to jest bardzo istotne. Mam nadzieję, że ta umowa będzie jedną z pierwszych podpisanych właśnie tutaj i za tym w województwie małopolskim pójdą kolejne umowy i za to panie prezesie bardzo dziękuje- dodaje Anna Pieczarka, poseł na sejm RP.
- Uważam, że taka Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa jest dla nas bardzo istotna, dla samorządowców. Szanowni Państwo, my, którzy mieszkamy zwłaszcza na terenach zwłaszcza wiejskich wiemy, jakie to są potrzeby. Chcemy, żeby nasi mieszkańcy nie uciekali do wielkich miast. Wielkie miasta nie potrzebują społecznych inicjatyw mieszkaniowych, ale potrzebują je gminy wiejskie, gdzie chcemy zatrzymać naszych mieszkańców. Zatrzymamy ich na pewno pracą i mieszkaniem- wyjaśnia Roman Łucarz, starosta tarnowski.
- Chcąc, aby nasze gminy się nie wyludniały, żebyśmy mogli w tych naszych małych ojczyznach, samorządach mieć mieszkańców, żeby oni chcieli tam funkcjonować, żyć, trzeba im przygotować takie komfortowe warunki mieszkania. Pan prezes mówi o tym na bieżąco, że to są mieszkania komfortowe wykończone. To nie są mieszkania w stanie deweloperskim. Ktoś, kto wpłaca średnio 40-50 tysięcy złotych za mieszkania na drugi dzień może tam funkcjonować- podkreśla Paweł Augustyn, burmistrz miasta i gminy Ryglice.
- Wiem, że niektóre gminy mają trudności przekonywać radnych do tej inicjatywy, a potem dać te nieruchomości. Nie wszyscy mamy te nieruchomości wymaga to wszystko czasu i cierpliwości- dodaje Zbigniew Mączka, burmistrz miasta i gminy Radłów.
Wójtowie oraz burmistrzowie widzą ogromne zapotrzebowanie na mieszkania tego typu. Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to alternatywa dla rodzin, które nie mogą pozwolić sobie na wzięcie dużego kredytu, jednak ich zasoby finansowe pozwalają za regularne płacenie czynszu.
- Obserwując na naszym terenie bardzo duże zainteresowanie na wynajem zdecydowaliśmy się przystąpić do SIM-u, do tej spółki, aby można było wybudować dla naszych mieszkańców lub chętnych, którzy chcą zamieszkać na terenie gminy Szczucin mieszkania na wynajem. Posiadamy działkę, według wstępnego rozpoznania można na tej działce wybudować około 60 mieszkań- mówi Tomasz Bełzowski, zastępca burmistrza miasta i gminy Szczucin.
- Czekamy jeszcze na analizę działek, które podaliśmy do KZN-u, które proponujemy do budowy. To będzie determinowało czy to będą mieszkania, czy to będzie budynek taki typowo wielorodzinny, czy być może zabudowa szeregowa. Staramy się, żeby ten program wykorzystać jak najlepiej, te działki i nieruchomości, które posiadamy- zaznacza Arkadiusz Mikuła, wójt gminy Lisia Góra.
Wynajmujący po ok. 20-30 latach będą mieli również możliwość zmiany umowy najmu na umowę, która pozwoli uzyskać dane mieszkanie na własność.