Projekt „Dzień kultury Powiśla Dąbrowskiego” zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego miał na celu wzbudzenie zainteresowania dziedzictwem i dorobkiem kulturowym naszego regionu wśród mieszkańców krajów Europy, a także zachęcenie ich do aktywnego i twórczego udziału w tej kulturze.
Organizatorem przedsięwzięcia był samorząd powiatowy, który w ramach trwającej współpracy międzynarodowej z węgierskim samorządem XVIII Dzielnicy Budapesztu uczestniczył w realizacji projektu międzynarodowej wymiany miast partnerskich z programu Komisji Europejskiej. Wspólny wniosek o realizację tego przedsięwzięcia został złożony jeszcze w ubiegłym roku.
Do Budapesztu, na zaproszenie Burmistrza Szaniszlό Sándor, pojechali przedstawiciele samorządów gminnych z terenu powiatu, pracownicy urzędów, dyrektorzy szkół podstawowych i ponadpodstawowych, dyrektorzy i pracownicy instytucji powiatowych i gminnych, koła gospodyń wiejskich, służby mundurowe, dyrektorzy i pracownicy bibliotek. W realizację tego przedsięwzięcia włączył się również Polski Samorząd tej dzielnicy.
Oficjalne spotkanie miast partnerskich rozpoczęło się w piątek w lokalnym Domu Kultury, gdzie zorganizowana była konferencja dotycząca realizowanych przez miasta partnerskie projektów i inwestycji ekologicznych wpływających na poprawę jakości klimatu. Zgromadzonych uczestników powitał Burmistrz Dzielnicy Szaniszlό Sándor. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele władz państwowych oraz Ambasador RP na Węgrzech. W imieniu delegacji z Powiatu Dąbrowskiego głos zabrali Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek i Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski. Starosta przedstawił prezentację dotyczącą realizowanych przedsięwzięć ekologicznych przez samorząd powiatowy, samorządy gminne i Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego.
Dyrektorzy szkół podstawowych i ponadpodstawowych wzięli natomiast udział w spotkaniu z przedstawicielem Fundacji im. Wacława Felczaka, który przedstawił im możliwości aplikowania o środki finansowe na realizację projektów i przedsięwzięć. W szkole sportowej działającej w tej dzielnicy odbył się mecz piłki siatkowej, w którym rywalizowały drużyny z miast partnerskich, natomiast młodzież wzięła udział w akcji sadzenia drzewka przyjaźni polsko – węgierskiej. Dzień zakończył się wspaniałym rejsem po Dunaju.
W sobotę na terenie Tomory Lajos Múzeum zaprezentowały się koła gospodyń wiejskich z terenu powiatu, które promowały nasze dziedzictwo kulturowe i lokalną kuchnię. Mieszkańcy XVIII Dzielnicy Budapesztu mogli degustować m.in. potrawy wpisane na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Były zalipiańskie pierogi, zupa Rzodkie Ziemnioki, blachorze, powiślańskie ogórki, miód regionalny, gruszowski chleb, lokalne sosy i majonezy, bigos, pyszne ciasta, ciasteczka, rogaliki, pasztety, smalec z cebulką, smarowidło z gęsi, naleśniki, podchmielony boczek, pierogi ruskie, regionalne nalewki.
Koła gospodyń wiejskich pokazały lokalne rękodzieło, panie z Domu Malarek z Zalipia prowadziły warsztaty malowania motywów zalipiańskich i wykonywania rękodzieła. Swoje prace prezentowali artyści Państwo Ewa Łazowska i Stanisław Stroński z Dąbrowy Tarnowskiej.
Na terenie ogrodu muzealnego wystąpiła Orkiestra Dęta z Woli Mędrzechowskiej pod batutą Andrzeja Komorowskiego oraz grupa taneczna Górale z Dąbrowy Tarnowskiej. Prezentacji stoisk towarzyszyła kapela Wiarusy z Dąbrowy Tarnowskiej.
Młodzież wzięła udział w konkursie wiedzy o Unii Europejskiej, miastach partnerskich oraz życiu i działalności Józefa Bema.
Przedstawiciele samorządu powiatowego oraz samorządów gminnych zostali zaproszeni przez Burmistrza do udziału w spotkaniu objazdowym prezentującym rozwój XVIII dzielnicy Budapesztu.
Tego dnia nasze delegacje uczestniczyły również w zwiedzaniu węgierskiego parlamentu, muzeum węgierskiego lotniska oraz Budapesztu.
Orkiestra Dęta z Woli Mędrzechowskiej oraz młodzież z Fundacji Latino zaprezentowali się również w miejscowości Szolnok, gdzie swoim występem uświetnili odbywający się tam koncert z okazji przypadającego w dniu 9 maja Dnia Europy. Ostatni dzień pobytu w Budapeszcie zakończył się podpisaniem porozumień o współpracy przez dyrektorów szkół oraz instytucji kultury.
Młodzież z Fundacji Latino zaprezentowała piękny pokaz tańców towarzyskich, który podsumował realizowane przedsięwzięcie.