– Pomoc jest interdyscyplinarna, czyli świadczymy pomoc psychologiczną i prawną. Mamy też pedagoga, pracowników socjalnych, specjalistów pracy z rodziną. Także udzielamy schronienia w sytuacji kryzysowej – tłumaczy Ewelina Lasko, dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiar Przemocy.
W ośrodku przewidziane są 4 miejsca schronienia dla osób w kryzysie z terenu miasta Tarnowa i Powiatu Dąbrowskiego oraz 20 - dla zagrożonych przemocą domową z całej Polski. Obecnie z tej formy pomocy korzysta łącznie 9 osób.
– Tutaj nie ma rejonizacji, jesteśmy ponadlokalnie, więc tak naprawdę osoby z całej Polski mogą się zgłaszać telefonicznie, osobiście lub mailowo w sytuacji kiedy doświadczają, lub są świadkami przemocy. Takim osobom udzielamy schronienia na trzy miesiące z możliwością przedłużenia. Nie trzeba skierowania, po prostu trzeba przyjść. Jeśli jest taka potrzeba, zakładamy wtedy procedurę niebieską kartę. Pomagamy tak naprawdę w każdej sytuacji zarówno dzieciom jak i osobom dorosłym – informuje Ewelina Lasko, dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiar Przemocy.
Dyrektor ośrodka podkreśla, że osoby, które potrzebują się schronić, nie muszą się obawiać o przyszłość swoją i dziecka, dzięki współpracy ośrodka z doradcami zawodowymi oraz przedszkolami i żłobkami. Pomoc udzielana przez ośrodek jest bezpłatna i anonimowa, a rozmowy są poufne.
– To nie jest schronisko dla kobiet z dziećmi. Jest to schronisko dla osób, które doznają przemocy – zarówno dla mężczyzn jak i kobiet. Warto, żeby panowie mieli świadomość, że też jest takie miejsce, gdzie mogą się zgłaszać. Tutaj pracują nie tylko kobiety, ale też mężczyźni - psychologowie, więc mogą zadzwonić jeśli nie chcą przyjść, mogą napisać maila. Jeśli nabiorą odwagi – mogą się po prostu tutaj zgłosić – podkreśla Ewelina Lasko, dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiar Przemocy.
Dla osób, które doznają lub doznawały przemocy, ośrodek prowadzi grupę wsparcia, której spotkania odbywają się raz w miesiącu. Ponadto osoby, które stosują przemoc i chcą to zmienić, mogą zapisać się do programu edukacyjno-korekcyjnego organizowanego już poza terenem ośrodka.