- Są to I Powiatowe Targi Edukacyjne. Chcemy przedstawić bogatą ofertę edukacyjną naszych szkół i zachęcić ósmoklasistów, żeby skorzystali z oferty naszych jednostek i rozpoczęli w nich naukę. Myślę, że mamy bardzo dobrą bazę dydaktyczną, sportową, dobrą, kadrę pedagogiczną. Inwestujemy duże środki w rozwój naszych szkół. Dlatego myślę, że oferta jest na tyle atrakcyjna, że uczniowie jednak do naszych szkół będą uczęszczać - mówi Lesław Wieczorek, starosta dąbrowski.
- Cieszy mnie to, że jesteśmy w jednym miejscu, szkoły mogą zaprezentować się, a młodzież może dokonać wyboru. Każda szkoła przedstawia się, pokazuje swoje kierunki. Są uczniowie, a uczniowie są najlepszymi ambasadorami swoich szkół - dodaje Krzysztof Bryk, wicestarosta dąbrowski.
Swoje propozycje oferty kształcenia na rok szkolny 2023/2024 podczas targów przedstawiły: I Liceum Ogólnokształcące w Dąbrowie Tarnowskiej, Zespół Szkół im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej, Zespół Szkół w Brniu, oraz Powiatowe Centrum Edukacji i Kompetencji w Szczucinie.
- Myślę, że to jest bardzo dobra okazja do tego, żeby młodzież poznała te szkoły. Mam nadzieję, że dzięki właśnie temu wydarzeniu będą mogli wybrać swoją szkołę marzeń, szkołę, w której będą mogli realizować swoje zdolności i umiejętności, będą pogłębiać wiedzę i że zostaną tutaj na terenie powiatu dąbrowskiego - podkreśla Dorota Bolek, wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie.
Jak zgodnie podkreślają dyrektorzy wszystkich placówek, jest to ciekawa inicjatyw, ponieważ nie trzeba odwiedzać każdej szkoły osobno, ale w jednym miejscu można mieć dostęp do kompleksowej wiedzy związanej nie tylko z profilami kształcenia, ale także z całym procesem rekrutacyjnym.
- W swojej ofercie utrzymujemy 5 klas o rozszerzeniach: humanistycznym, ścisłym oraz przyrodniczym, a także klasę mundurową pod patronatem Straży Granicznej, ale teraz jesteśmy też w trakcie akredytacji Ministerstwa Obrony Narodowej - wymienia Michał Wolak, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusz Kościuszki w Dąbrowie Tarnowskiej.
- Prezentujemy na targach swoją ofertę edukacyjną, czyli najważniejsze takie dla nas technika, w których mamy pełny cykl kształcenia. Technikum budownictwa, specjalizacji murarz, tynkarz, betoniarz, zbrojarz i technikum architektury krajobrazu. Również mamy w ofercie szkołę branżową pierwszego stopnia oraz liceum ogólnokształcące - tłumaczy Jarosław Boryczka, dyrektor Zespołu Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Brniu.
- Prezentujemy ofertę wszystkich typów szkół, począwszy od liceum ogólnokształcącego, w którym w tym roku startujemy z klasą mundurową, wojskową i pożarniczą - takie mamy plany na przyszły rok - przez technikum mechaniczne, teleinformatyczne i informatyczne po branżową szkołę pierwszego stopnia, także wszystkie typy szkół, wszystkie kierunki możliwe, które mamy są w zasięgu absolwentów klas ósmych - podkreśla Magdalena Mach-Surowiec, dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie.
- Jesteśmy tutaj dzisiaj z prezentacją naszej szkoły. Prezentujemy nasze czołowe kierunki jak hotelarstwo, informatykę, ale również prezentujemy nasz zespół, który jest integralną zespołu. Działamy również w formacji mundurowej Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół Świat Pracy. To, co jest unikatowego w naszej szkole to unikatowa atmosfera, która tu panuje - dodaje Rafał Szydłowski, nauczyciel w Zespole Szkół im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej.
Delegacje ze szkół ponadpodstawowych prezentowały najstarszym uczniom podstawówek, na czym polega specyfika kształcenia w danym zawodzie lub jakie możliwości daje ukończenie danego profilu. Opowiadali także o atmosferze, wycieczkach, nauczycielach oraz zajęciach dodatkowych i możliwościach rozwijania swoich pasji i zainteresowań w danej szkole.
W wydarzeniu wzięło udział ponad 600 ósmoklasistów, którzy z zaciekawieniem dopytywali nawet o najmniejsze szczegóły dotyczące poszczególnych szkół.