- Niezwykle ważne szkolenie w powiecie dąbrowskim. To kolejna konferencja poświęcona dzieciom i młodzieży w sytuacji kryzysowej. Żyjemy w trudnych czasach, dopadają nas kryzysy, nie tylko dzieci nas wszystkich i trzeba te problemy zdiagnozować. Trzeba umieć sobie z nimi radzić. Trzeba mieć wiedzę, aby szczególnie dzieciom i młodzieży móc wspomóc - mówi Lesław Wieczorek, starosta dąbrowski.
- Te okoliczności współczesne, czyli pandemia, wybuch wojny pogorszyły warunki i spowodowały, że młodzież ma coraz większe problemy. My staramy się temu zapobiegać właśnie poprzez edukację ludzi, którzy pracują w instytucjach pomagających dzieciom - dodaje Marta Chrabąszcz, przewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego.
Szkolenie odbyło się w ramach Dni Profilaktyki Powiatu Dąbrowskiego, czyli cyklicznych spotkania, dzięki którym podkreślana jest rola profilaktyki w kontekście zapobiegania problemom, z którymi borykają się młodzież i dzieci.
- Szkolenie przewidziane jest do godziny 13:00, aczkolwiek liczymy na panel dyskusyjny po zakończeniu naszej konferencji. Liczymy na głosy właśnie praktyków, na to, że uda nam się wypracować jakiś nowy model współpracy, a także będziemy mieć głosy ze środowiska, co jeszcze należy zrobić, w którym kierunku powinniśmy iść, jak również co jest dobre, żebyśmy to dalej mogli kontynuować - wymienia Agnieszka Anioł-Głuszek, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Dąbrowie Tarnowskiej.
- Chcemy też również poprzez to szkolenie przerwać taki mit, który krąży o inspekcji sanitarnej, że tylko są to działania restrykcyjne, kontrolne. Podejmujemy szereg działań profilaktycznych mających na celu kształtowanie odpowiednich postaw i zachowań, stąd między innymi Dni Profilaktyki Powiatu Dąbrowskiego. Idea, która zrodziła się przed 5 laty z przerwą na pandemię. Mamy tutaj już piąty raz spotkanie w takim gronie i to grono się z roku na rok powiększa, a obecność osób zgromadzonych na sali może świadczyć o tym, że te nasze wspólne działania mają sens - tłumaczy Anna Kalimowska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Dąbrowie Tarnowskiej.
Szkolenie poprowadziła Katarzyna Kudyba, pedagog z doświadczeniem zawodowym jako trener w obszarze profilaktyki uzależnień i przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
- Myślę, że w ogóle pomocy psychologiczno-psychiatrycznej jest o wiele za mało, bo tak sobie patrzę z perspektywy, kiedy przychodzą do mnie młode osoby po pomoc ze swoimi rodzicami, to kontakt z psychiatrą to jest na kilka miesięcy, że tak powiem do przodu i mam na myśli tutaj psychiatrię w wersji prywatnej, a nie publicznej, bo to już jest w ogóle absurd. Myślę, że zajęć może gdyby było więcej, byłaby wyższa świadomość, ale nie tylko wśród oczywiście osób dorosłych, ale również wśród dzieci i młodzieży, żeby wiedziały, jak sobie radzić, kiedy przeżywam trudne emocje i w jaki sposób mogę je, że tak powiem rozładować w sposób akceptowalny i nieszkodzący sobie - podkreśla Katarzyna Kudyba, Centrum Szkoleń Profilaktycznych Edukator Kraków.
Dodajmy, że organizatorami szkolenia byli: Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej, oraz Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Powiatowe Centrum Rodzinie i Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Dąbrowie Tarnowskiej.