- W tych jeszcze pięknych słonecznych dniach listopadowych mamy przyjemność gościć Centrum Nauki Kopernik z zajęciami Naukobusu. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem wójta gminy Dębno pana Wiesława Kozłowskiego. Koordynatorem wydarzenia jest pani Małgorzata Dudek, która pracuje w naszej szkole jako nauczyciel fizyki. Wydarzenie skierowane jest do uczniów, także przedszkolaków. Zaprosiliśmy tutaj do naszej szkoły też uczniów z sąsiednich miejscowości, sąsiednich szkół. Cieszymy się bardzo, że udało się zrealizować takie właśnie wydarzenie, które promuje naukę, pokazuje różne możliwości rozwoju - mówi Urszula Sworst, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sufczynie.
Na miejscu uczniowie mogli między innymi sprawdzić swoją pamięć, zbadać, jaki zakres dźwięków słyszą, zobaczyć, jak pracuje ludzkie serce i pobawić się kulą plazmową. Przy stanowiskach każdy mógł przeczytać instrukcje obsługi eksperymentu, a na każde nurtujące pytania odpowiadali pracownicy Centrum Nauki Kopernik.
- Tu uczniowie na żywo mogą sprawdzić to, co w teorii jest mówione na lekcji, jak to w rzeczywistości wygląda, czyli na przykład mamy kadłubka, z którego można powyciągać wszystkie bebechy, czyli narządy wewnętrzne, zobaczyć jak one wyglądają, gdzie to wszystko wokół siebie jest poukładane. Z ciekawszych rzeczy jest też kula plazmowa - tłumaczy Lucjan Staszewski, edukator Centrum Nauki Kopernik.
Odwiedzający wystawę, otrzymali dodatkowo „Poradnik młodego naukowca”, w którym znajdują się propozycje doświadczeń, do samodzielnego przeprowadzenia w domu czy klasie.
- Przede wszystkim to, co się tutaj nauczą, czego doświadczą, to później wykorzystamy w nauce. Zresztą sami też wykorzystają, bo przynajmniej ja tak mam, że zawsze odwołuję się do wystawy do tego, co oni tutaj zobaczyli i to jest właśnie fajne, że oni mogą sami doświadczyć - dodaje Małgorzata Dudek, nauczyciel fizyki.
Wystawa udowodniła, że nauka zachwyca, budzi ciekawość, bawi i wciąga. Tak twierdzą jej uczestnicy.
- Co robimy, eksperymentujemy, bo w końcu taki jest tytuł tej wystawy. Mamy kilka stanowisk, między innymi twierdzenie Pitagorasa, magnetyzm, przyciąganie. Niektórzy uważają, że fizyka jest mniej ciekawsza, bo nie ma tych wszystkich wybuchów i zjawisk, tylko są działania i wyrażenia, ale jednak też może być widowiskowa, jak się tylko użyję wyobraźni troszeczkę - wyjaśnia Michał Kargol, uczeń klasy VIII.
Dodajmy, że Naukobus jeździ po małych miejscowościach w całej Polsce, a w ciągu roku planowo odwiedzić ma ponad 200 szkół.