- Koloratorium to projekt społeczny, który jest dedykowany dla szkół z mniejszych miejscowości do 20 tys. mieszkańców. Chcemy dać szansę właśnie takim uczniom, takim szkołom, które na co dzień nie koniecznie mają środki, budżety, żeby móc wspierać, rozwijać swoich uczniów, żeby móc też pracować w pełni wyposażonych pracowniach, a jak wiemy z doświadczenia, wyposażenie pracowni biologiczno-chemicznej do najtańszych nie należy – mówi Wioleta Panek z firmy „Śnieżka”, fundator programu Koloratorium.
Projekt Koloratorium, którego fundatorem jest firma „Śnieżka” trwa już od 2018 r. I to już jest IV edycja. W etapie eliminacyjnym wzięło udział ponad 160 placówek edukacyjnych z całego kraju.
- Pomysł Koloratorium tak naprawdę w naszych sercach zrodził się już dwa lata temu, bo wtedy po raz pierwszy przystąpiliśmy do tego projektu, ale niestety odpadliśmy w tej pierwszej fazie, nie zdobyliśmy odpowiedniej ilości punktów. W tamtym roku pani Justyna z uczniami robiła naprawdę bardzo dużo, żeby przejść do tego etapu finałowego, no i efektem tego mamy tę piękną pracownię chemiczną. W małych szkołach, gminy mniej pieniędzy przekazują na mniejsze szkoły, dlatego po prostu też staramy się brać udział w różnych projektach, żeby pozyskiwać środki dla naszych szkół, dla naszych dzieci – wyjaśnia Anna Marcinek-Pikusa, dyrektor Szkoły Podstawowej w Joninach.
Przez cały rok uczniowie pod okiem nauczyciela realizowali różne zadania, które były wskazane w ramach projektu, po to, by wziąć udział w eliminacjach. Takie inicjatywy motywują i zachęcają najmłodszych do kreatywnej nauki, a nauczycieli do dalszej pracy z dziećmi.
- Uczniowie przez wiele miesięcy, realizowali kolejne zadania, wykonywali, chociażby lekcje w ramach konspektów wcześniej przez nas przygotowanych. Dodatkowo w momencie wybuchu wojny na Ukrainie przygotowaliśmy także w ramach wsparcia dla uczniów z Ukrainy konspekty, właśnie w ich języku, żeby też mogli zrozumieć co do nich mówimy, żeby też mogli poczuć tego ducha Koloratorium, żeby też mogli wykonywać kolejne zadania – tłumaczy Wioleta Panek z firmy „Śnieżka”, fundator programu Koloratorium.
Sala wyposażona jest w odpowiedni sprzęt, dzięki któremu dzieci mają teraz możliwość pełnowymiarowej nauki przedmiotów ścisłych.
- Obecnie mamy bardzo bogate wyposażenie. W szczególności tutaj z takich większych rzeczy należałoby wymienić meble, w tym ławki dla dzieci, krzesła, biurko dla nauczyciela i krzesło dla nauczyciela. Dostaliśmy szafę na odczynniki chemiczne z pełnym wyposażeniem w środku, dostaliśmy mnóstwo modeli do nauki biologii, to są modele anatomiczne, modele fizjologiczne, dostaliśmy nowe mikroskopy, preparaty mikroskopowe i też zestawy do nauki chemii – dodaje Justyna Czerkies, nauczyciel biologii i chemii w Szkole Podstawowej w Joninach.
Zainteresowanie projektem oraz zaangażowanie uczniów i nauczycieli w wykonanie zadań konkursowych, utwierdza w przekonaniu, że takie projekty są bardzo ważne oraz pokazuje jak pozytywnie wpływa na rozwój edukacji w mniejszych szkołach.
- Bardzo się cieszę, że Śnieżka takie projekty realizuje. To jest bardzo ważne dla samorządów, dla naszych szkół, ponieważ ich nie stać na tak bogate wyposażenie, ponieważ 30 tys. zł na wyposażenie klasy chemicznej, aby dzieci mogły przez doświadczenia nabywać wiedzy, no to jest niesamowita rzecz. Jestem bardzo wdzięczny i dziękuję Śnieżce, za to, że rozpisała ten projekt moim nauczycielom, gratuluję pani dyrektor, pani, która prowadzi tę klasę za udział w tym projekcie i za zaangażowanie - mówi Paweł Augustyn, burmistrz miasta i gminy Ryglice.
- Bardzo się cieszymy jako "Śnieżka", że możemy dokładać swoją cegiełkę i wspierać tych uczniów, że możemy wspierać ich edukację, że możemy pokazywać im, że nauka biologii oraz chemii, może być fantastyczną przygodą. A kto wie, być może w murach placówek, które wspieramy, być może w murach szkół, które biorą udział w projekcie Koloratorium, pracują nasi przyszli laboranci - nadmienia Wioleta Panek z firmy "Śnieżka", fundator programu Koloratorium.
Wartość pracowni biologiczno-chemicznej to 30 tys. zł wraz z wyposażeniem. Dodatkowo przeprowadzony był gruntowny remont całej sali, który trwał od lipca przez całe wakacje.