Ochrona przeciwpożarowa
W każdym budynku, bez względu na to, czy jest to hala produkcyjna, magazyn czy biurowiec, muszą znaleźć się sprzęty służące do gaszenia ognia. Obowiązkowo w obiektach powinny znaleźć się gaśnice, po które można sięgnąć w przypadku pożaru. Część pracodawców decyduje się także na hydranty wewnętrzne lub koce gaśnicze. Każdy z tych podręcznych sprzętów przeciwpożarowych musi być umieszczony w łatwo dostępnym miejscu oraz odpowiednio oznakowany. Korzystanie z gaśnicy nie jest skomplikowane, jednak mimo to warto pokazać proces jej obsługi każdemu pracownikowi.
Zatrudnione osoby powinny też znać zasady zachowania się w przypadku wykrycia pożaru na terenie firmy. Takie informacje znaleźć można między innymi w ogólnej instrukcji przeciwpożarowej, ale można także przeprowadzić odpowiednie szkolenia.
Znaki bhp
Tabliczki związane z bezpieczeństwem muszą znaleźć się w każdym zakładzie pracy oraz budynku publicznym. Podstawowe oznaczenia to czerwone znaki przeciwpożarowe wskazujące na lokalizacje sprzętu gaśniczego oraz zielone znaki ewakuacyjne służące do oznaczenia drogi ewakuacyjnej. Pozostałe znaki bhp dobierane są na podstawie zapotrzebowania oraz tego, jakie potencjalne zagrożenia związane są z pracą na danym stanowisku. W przypadku pracy z maszynami najczęściej stosuje się żółte znaki ostrzegawcze, niebieskie znaki nakazu oraz znaki zakazu z charakterystyczną czerwoną linią biegnącą przez ich środek.
Stosowanie takich oznaczeń zwraca uwagę pracowników na niebezpieczeństwa, z którymi mogą się zetknąć, dzięki czemu mogą zachować większą ostrożność podczas pracy. Prowadzi to do zmniejszenia liczby wypadków oraz urazów, które mogą mieć bardzo poważne konsekwencje nie tylko dla zatrudnionych osób, ale też dla pracodawcy.
Środki ochrony indywidualnej
W przypadku zidentyfikowania zagrożeń w miejscu pracy pierwszym krokiem jest próba ich eliminacji lub zastosowanie środków ochrony zbiorowej, które chronią grupę ludzi. Takie środki to między innymi osłony, bariery, ekrany dźwiękochłonne, wentylacja czy różne urządzenia ochronne. Jeżeli zastosowanie takich rozwiązań nie jest możliwe, sięga się po środki ochrony indywidualnej, które jak sama nazwa wskazuje, dopasowane są do każdego pracownika. Najważniejsze są kaski i hełmy ochronne, okulary przeciwodpryskowe, rękawice robocze, nauszniki i wkładki przeciwhałasowe oraz specjalistyczna odzież chroniąca przed poparzeniem, porażeniem prądem czy działaniem różnych substancji.
Szkolenia
Oczywiście wielu wypadkom oraz niebezpiecznym sytuacjom można zapobiegać poprzez przeprowadzanie szkoleń dla pracowników. Osoby posiadające odpowiednią wiedzę oraz umiejętności wiedzą, jak się zachować oraz jakie środki ostrożności zastosować w przypadku pracy z narzędziami i maszynami. Przeprowadzenie wstępnego szkolenia bhp jest wręcz niezbędne i musi zostać udokumentowane, a później trzeba przeprowadzać szkolenia okresowe.
W przypadku pracy ze sprzętem specjalistycznym nowo zatrudniony pracownik powinien zostać zaznajomiony z jego działaniem oraz poinformowany o tym, jakie działanie podjąć w przypadku awarii.