- Nieliczni zginęli na miejscu, czy to na terenie Żabna, czy Dąbrowy Tarnowskiej. Większość, bo ponad 600 osób zostało wywiezionych w wagonach do Bełżca i to nie był obóz koncentracyjny, gdzie jeszcze jakaś nadzieja tliła się, że przeżyją. To był obóz zagłady, zagazowano ich spalinami silnika, czołgu - mówi Marta Herduś, burmistrz Miasta i Gminy Żabno.
Odsłonięcie pomnika to część obchodów 80. rocznicy likwidacji getta w Żabnie w ramach Akcji Reinhardt. To właśnie wtedy nastąpił koniec zamieszkiwania ludności żydowskiej na terenie miasta, mimo że przed wojną stanowili oni 1/3 wszystkich mieszkańców.
- Pomnik ma przypominać wszystkim nam, tutaj mieszkańcom, młodym, starszym, jakie wydarzenia miały miejsce. Jak krucha jest nasza wolność i że trzeba o tym pamiętać i warto chyba dodać, że tak jak powiedziałam dziś: Żabno pamiętało, pamięta i pamiętać będzie, ale o to, żeby pamiętało takimi wydarzeniami, musimy przypominać. To musi trwać w naszych głowach, naszych pamięciach, żeby kolejne pokolenia tych młodych wiedziało, jak ważne to było - dodaje Marta Herduś.
Przypomnijmy, że getto w Żabnie zlokalizowane było po wschodniej części Rynku przy ulicy Tarnowskiej. W pięciu mieszkaniach i kilku drewnianych szopach zostało stłoczonych wówczas 700 osób pochodzenia żydowskiego. Teren getta ogrodzony był płotem z drutu kolczastego, a przekraczanie jego granic było surowo zakazane.
- Dzisiaj w tej trudnej sytuacji, jaką mamy w Europie, myślę, że takie symbole są bardzo ważne, dlatego, że się dają nam, że między nami właściwie nie ma żadnych różnic. Wszyscy jesteśmy ludźmi, wszyscy powinniśmy się szanować. Wszyscy powinniśmy upamiętniać i wszyscy powinni być przeciw wojnie przeciw takiemu bestialstwu, jakie miało miejsce podczas II wojny światowej, ale również, jakie ma miejsce w tej chwili na Ukrainie, więc ja bardzo dziękuję samorządowi gminy Żabno na czele z panią burmistrz Martą Herduś, i Radzie Gminy Żabno, że postanowili upamiętnić ten sposób Żydów, którzy tam właśnie zostali zamordowani, bym powiedział w sposób, który uwłacza - tłumaczy Roman Łucarz, starosta tarnowski.
Dodajmy, ze obchody rozpoczęły się 19 września spacerem "Śladami Żabnieńskich Żydów". Dzień później, tuż po odsłonięciu tablicy, w Gminnym Centrum Kultury miał miejsce koncert muzyki żydowskiej, a po jego zakończeniu nastąpiło oficjalne otwarcie wystawy fotografii Marcina Głuszaka.