- To już druga edycja konferencji, która ma na celu przybliżenie naszej społeczności, ale nie tylko społeczności, rodzicom, bo również pracownikom naszej instytucji, jak dużo jest tych zagrożeń, z którymi powinniśmy w jakiś sposób walczyć w dzisiejszej społeczności. Cywilizacja przynosi nam wyzwania każdego dnia, te zagrożenia się pojawiają różnego rodzaju – mówi Krzysztof Kaczmarski, burmistrz miasta Dąbrowa Tarnowska.
- To jest podstawowa sprawa, przecież bez bezpieczeństwa społeczeństwo nie będzie się normalnie rozwijało. To dotyczy też małych grup społecznych, takich jak osiedle, miasteczko. Bardzo się cieszę, że taka konferencja odbywa się w dąbrowskim Domu Kultury, dlatego, że to idzie w parze z tym co my robimy na co dzień, czy realizując różnego rodzaju projekty profilaktyczne – tłumaczy Paweł Chojnowski, dyrektor Dąbrowskiego Domu Kultury.
Część konferencji poświęcona była przedstawieniu zagrożeń cywilizacyjnych, reszta skupiała się na profilaktyce i zapobieganiu zdarzeniom, które z nich wynikają. Ponadto poruszane były kwestie dotyczące służb gminnych i powiatowych.
- Każdy prelegent, ma swoje wystąpienie, które dotyczy tematyki generalnie profilaktyki i uzależnień. Również moja skromna osoba zaprezentuje dzisiaj publikację książkową, która sfinalizowałem w tym roku. Dotyczy ona zjawisk dysfunkcjonalnych i problemów alkoholowych na terenie gminy Dąbrowa Tarnowska. Finałem tej książki, są rekomendacje, które mam nadzieję, że zostaną wykorzystane w programie przeciwdziałania przestępczości – dodaje mł. Insp. Bogumił Jedynak, I zastępca Komendanta Powiatowej Komendy Policji w Dąbrowie Tarnowskiej.
Szeroko pojęta profilaktyka jest bardzo ważnym elementem, w życiu społecznym. Dotyczy wielu aspektów funkcjonowania dzisiejszego społeczeństwa. Właśnie dlatego organizatorzy zapewnili mieszkańcom odpowiednie szkolenie.
- Zajmuje się ludźmi, którzy przeciwdziałają tym zagrożeniom, patologiom społecznym, przygotowujemy naszych absolwentów do funkcjonowania w różnych strukturach społecznych, które nazywamy grupami dyspozycyjnymi. Także socjolog, może nie naprawi czegoś, co się wokół niego dzieje, ale może pokazać gdzie mogą działać ci, którzy są do tego przygotowani – tłumaczy Jan Maciejewski, Uniwersytet Wrocławski, Socjologia Grup Dyspozycyjnych.
Zainteresowanie jest duże, nie tylko wśród instytucji i gości, ale również rodziców, którzy chcą usłyszeć jakie działania podejmować, podczas wychowywania swoich dzieci. Wszystko po to, by uniknąć ich degradacyjnych zachowań.
- Przede wszystkim ideą tego wydarzenia jest to, by pokazywać zagrożenia szczególnie dla tych najmłodszych pokoleń dzieci, młodzieży dorastającej, jakie napotykają na poważnie zagrożenie i temu służy ta konferencja, żeby nauczycielom rodzicom, wszystkim tym którzy odpowiadają za wychowanie, za troskę o najmłodsze pokolenie – nadmienia Wiesław Krajewski, poseł na Sejm RP.
Dodajmy, że w konferencji wzięli udział wybitni profesorowie m.in. prof. Mariusz Jędrzejko, prof. Jan Maciejewski, prof. Eugeniusz Moczuk, ks. prof. Antoni Bartoszek i wiele innych prelegentów.