Elegancki i trwały grawer
Grawerowanie laserowe to popularna i elegancka metoda znakowania stosowana w różnych branżach, a także do produkcji prestiżowych artykułów personalizowanych. Jak sama nazwa wskazuje, polega ona na nanoszeniu tekstów i grafik na powierzchnie przedmiotów za pomocą wiązki promieni laserowych. W ten sposób wypalana jest wierzchnia warstwa materiału i dochodzi do ujawnienia surowego materiału znajdującego się pod spodem. Grawerować można między innymi w drewnie, szkle, metalu oraz niektórych tworzywach sztucznych. Ostateczny wygląd i kolor takiego zdobienia zależy tak naprawdę od rodzaju materiału, na którym się go wykonuje. W drewnie będzie to zazwyczaj jasny beż, który pięknie odznacza się zwłaszcza na ciemnej bejcy. Grawerowanie w szkle daje bardzo oryginalny efekt zmatowienia, który stanowi dodatkową ozdobę już eleganckiego materiału, z którym się pracuje. Grawer na metalu najlepiej wygląda w przypadku powierzchni malowanych lub lakierowanych, jednak z powodzeniem można stosować go w przemyśle, między innymi do wytwarzania tabliczek znamionowych na urządzenia. Natomiast grawerowanie na skórze najlepiej sprawdza się do znakowania skór w jasnym kolorze, ponieważ daje najbardziej wyrazisty efekt.
Wyrazista i wielobarwna sublimacja
W produkcji kubów z nadrukiem i tekstyliów wykonanych z poliestru korzysta się z metody sublimacji. Polega ona na wydrukowaniu pożądanego wzoru na papierze sublimacyjnym i z wykorzystaniem przeznaczonych do tego celu barwników. Następnie papier umieszcza się na powierzchni znakowanego przedmiotu, a całość wkłada się do prasy termicznej. Pod wpływem nacisku oraz wysokiej temperatury barwniki zmieniają swój stan skupienia ze stałego na gazowy, dzięki czemu mogą wniknąć w głąb włókien i dokładnie je zafarbować. W przypadku kubków muszą one być najpierw pokryte specjalnym lakierem, który zawiera w sobie poliester. Ta metoda nie sprawdzi się w przypadku zwykłych naczyń ceramicznych lub tekstyliów wykonanych z bawełny i innych materiałów naturalnych.
Praktyczny tampodruk i sitodruk
Do celów przemysłowych stosuje się głównie tampodruk i sitodruk. Te metody najczęściej wykorzystywane są do znakowania całej gamy przedmiotów, jak panele sterowania w pralkach i innych urządzeniach AGD, opakowania kosmetyków i napojów, części samochodowe, odzież, gadżety reklamowe, zabawki, elektronika, farmaceutyki i wiele innych. Te techniki polecane są głównie w przypadku produkcji masowej, ponieważ wymagają wcześniejszego przygotowania matryc i klisz. W tampodruku wzór wytrawia się na płytce metalowej lub polimerowej, a następnie pokrywa się go farbą. Elastyczny stempel (zwany tamponem – stąd nazwa techniki) pobiera farbę z matrycy, a następnie odbija ją na przedmiocie. Natomiast w sitodruku korzysta się z sit, czyli drobnej siatki rozciągniętej na ramie. Aby przygotować wzór należy w pewnym sensie zatkać poszczególne oczka siatki, a następnie przeciągnąć po sicie farbę w wybranym kolorze. Sitodruk stosuje się powszechnie w produkcji koszulek z nadrukiem oraz innych elementów garderoby, a także toreb bawełnianych czy etykiet.