- Będziemy mieć tutaj przełożenie z akcentem góralskim, ale myśli takich wielopokoleniowych. Ta poezja Tischnera nie kończy się wraz z jego śmiercią, wręcz odwrotnie, ona żyje, ona wnosi wartości do dzisiejszego życia, tego współczesnego i zabieganego świata, jak najbardziej zasadne i potrzebne – mówi Piotr Broda, zastępca Burmistrza Gminy Żabno.
Koncert odbył się w kościele pw. Ducha Św. w Żabnie. Podczas wydarzenia, można było usłyszeć wszechstronne przesłania jednego z najwybitniejszych filozofów XX w. Lekturze towarzyszyła muzyka góralska oraz organowa, inspirowana folklorem góralskim.
- Wyjątkowe wydarzenie, koncert zatytułowany „Sacrum po góralsku”, z tekstami ks. prof. Józefa Tischnera, okraszonymi muzyką góralską. Teksty ks. Tischnera, fragmenty „Filozofii po góralsku”, czyta Piotr Cyrwus, natomiast muzykę góralską dzisiaj zapewnia nam kapela Jaśka Kubika z Krościenka nad Dunajcem i improwizacje muzyki góralskiej w wykonaniu wirtuoza organów pana Marka Stefańskiego – tłumaczy Marta Warias, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Żabnie
Całość koncertu wprawiała słuchaczy w zachwyt, dodając wszystkiemu charakter czysto góralski i ponadczasowy.
- Cieszymy się, że jesteśmy w Żabnie. Trochę zobaczycie prawdy, taką, jaka jest, czysta prawda, a czasem i „gówno prawdę” - Piotr Cyrwus, aktor.
- Przyjechaliśmy tu koncertować. Jeździmy po całej Polsce, kultura „Sacrum po góralsku”. Jest granie organów i recytowanie poezji Tischnera, a my gramy po góralsku – Jan Kubik, Kapela Jaśka Kubika.
Koncert zorganizowano dzięki jubileuszowej 5. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. To jednak nie koniec kulturowych wydarzeń dla mieszkańców. W ramach projektu „Koło kultury” czekają na nich jeszcze inne, niosące ważne przesłanki dla społeczeństwa oraz dla najmłodszych imprezy.