- Ja w zasadzie całe moje dorosłe życie byłam dotknięta depresją, walczyłam z depresją niezdiagnozowaną 20 lat. Dla mnie pomocne jest to, że mogę i chcę mówić o swojej historii po to, żeby ten głos dotarł do osób, które jeszcze nie wyciągnęły ręki. Sama w swoim otoczeniu miałam takie osoby i znalazły się już po tej drugiej stronie. Uważam to za ogromną tragedię, nie oceniam tego w żaden sposób, ponieważ wiem jak ogromne to jest cierpienie. To cierpienie, to miejsce, w którym widzi się już tylko czarne i ciemne i beznadziejne doprowadza ludzi do tego punktu, natomiast po drodze jest jeszcze bardzo dużo czasu i szans na to, żeby z tego wyjść – opowiada Agnieszka Judycka, aktorka znana z serialu "Na dobre i na złe".
W tym roku specjaliści ze szpitala im. św. Łukasza chcą zwrócić uwagę na emocje.
- Ideą tej akcji, że emocje są ważne jest dotarcie z taką informacją, że bagatelizujemy to co czujemy. Bardzo często nie pozwalają sobie ludzie na to, żeby zatrzymać się i pomyśleć co takiego czuję i co to znaczy dla mojego życia. Ja mówię to o osobach, które doświadczają kryzysu i to tak silnego kryzysu, który może skończyć się samobójstwem, gdzie pojawiają się myśli samobójcze – tłumaczy lek. Ines Szczepańska, kierownik Oddziału Psychiatrycznego w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie.
- U nas w kraju do tej pory dopiero przełamujemy te schematy mówiące o tym, że terapia to wstyd. Iść do psychologa, terapeuty, żeby porozmawiać to wstyd, a już nie mówiąc o psychiatrze to, to już w ogóle wstyd. Ludzie bardzo wykształceni, inteligentni, u których w rodzinie jest jakiś incydent są tak przerażeni, że trudno im się z tym uporać - tym zdrowym, a nie mówiąc o tych, którym coś dolega. Przecież każdemu z nas może coś się podziać, jeśli nie potrafimy zapanować nad emocjami, a to jest też ludzkie – dodaje Anna Czech, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie.
Przy szpitalu św. Łukasza działa Centrum Zdrowia Psychicznego, a w jego ramach funkcjonuje Punkt Zgłoszeniowo-Koordynujący. To miejsce stworzone dla tych, którzy potrzebują wsparcia psychologa czy psychoterapeuty. Punkt działa od poniedziałku do piątku od 8 do 18. Aby skorzystać z pomocy wystarczy zadzwonić pod nr 631 51 35.