Przemysł mięsny jest jednym z głównych filarów branży spożywczej w Polsce. Ta waga widoczna jest zarówno jeśli chodzi o udział w PKB, eksporcie, jak też i znaczeniu dla konsumentów. Coraz więcej też mówi się o tej gałęzi w kontekście środowiskowym.
Kontrowersje wokół branży mięsnej
Około 7% ogółu zatrudnionych to właśnie pracownicy branży przemysłu mięsnego, z czego około milion w rolnictwie. W jej skład wchodzi hodowla, ubój, obróbka i rozbiór, produkcja przetworów, tłuszczów, dań gotowych – w sumie setki przedsiębiorstw, które razem składają się na największą branżę spożywczą w Polsce, wytwarzającą około 1,5% PKB. Ogromny jest również jej udział jej produktów w konsumpcji. Chociaż spożycie mięsa maleje, to i tak jest ono składnikiem diety większości Polaków. Jest to jednak branża, co do której pojawiają się największe chyba kontrowersje, związane przede wszystkim z wpływem mięsa na zdrowie, kwestiami moralnymi hodowli i uboju, śladem środowiskowym oraz medialnie nagłaśnianymi przypadkami zagrożenia mikrobiologicznego.
Niewątpliwie nadmierna konsumpcja mięsa może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie, chociaż też zdaniem wielu specjalistów całkowite przejście na dietę roślinną nie dla każdego jest wskazane i możliwe. Zarówno z przyczyn zdrowotnych, jak i bardziej przyziemnych – ekonomicznych. Nie podlega też dyskusji fakt, że produkcja mięsna wymaga więcej ziemi i zasobów (wody, energii), niż produkcja roślinna, co z nie pozostaje bez wpływu na środowisko. Producenci starają się redukować ślad węglowy, ale nie zawsze i nie na każdym etapie takie działania dają odczuwalne skutki. Zagrożenie mikrobiologiczne, którego skutkiem są np. zatrucia pokarmowe, związane jest najczęściej z zanieczyszczeniem mięsa takimi bakteriami jak Salmonella, Campylobacter czy Listeria. Jednakże stosując się do standardów wymaganych przez HACCP, GMP (Dobra Praktyka Produkcyjna) i GHP (Dobra Praktyka Higieniczna) te zagrożenia – jak również innego typu – powinny zostać wyeliminowane. Odpowiedzialni producenci przestrzegają zawartych tam norm i wytycznych, by produkować żywność bezpieczną dla konsumentów.
Bezpieczna produkcja żywności
Procedury związane z bezpieczeństwem produkcji w branży mięsnej, obowiązują na każdym etapie, od hodowli, przez przetwórstwo, po logistykę i obróbkę w zakładach świadczących usługi żywienia zbiorowego. Na każdym z tych etapów wymagania i procedury mogą być inne, jednak wszystkie w skupiają się na higienie i czystości.
W dostarczaniu rozwiązań zapewniających utrzymanie odpowiednio wysokiego poziomu higieny w zakładach produkcji żywności specjalizuje się firma CleanAccess (https://clean-access.com/baza-wiedzy/higiena-przetworstwo-miesa/).
Do najważniejszych z nich należą systemy mycia wodą z sieci oraz CMS, czyli Centralne Systemy Mycia. To drugie rozwiązanie cechuje się wyższą skutecznością, ponieważ pozwala w sposób zautomatyzowany i z użyciem wysokiego ciśnienia dokonywać zarówno mycia, jak i dezynfekcji. Systemy CMS, wzbogacone o osprzęt, typu bębny do węży, zawory, pistolety czy lance, są jednym ze sposobów na zapewnienie najwyższej jakości i bezpieczeństwa produkcji żywności oraz uzyskanie czystości pod względem mikrobiologicznym. Systemy mycia łączyć można oczywiście z innymi rozwiązaniami, jak kodowanie kolorystyczne, które ogranicza możliwość zanieczyszczeń krzyżowych. Dodatkowo warto zauważyć, że Centralne Systemy Mycia pozwalają na oszczędniejsze gospodarowanie środkami myjącymi i dezynfekującymi oraz mniejsze zużycie wody, a to z kolei sposób zarówno na oszczędność, jak i na mniejszy koszt środowiskowy.