- Nauczeni doświadczeniem stwierdziliśmy, że należy rozbudować oddział zakaźny i na bazie oddziału zakaźnego i płucnego będzie dobudowane dodatkowe skrzydło. Te dwa oddziały będą przebudowane także myślę, że za rok obiekt będzie już gotowy – zapewnia Łukasz Węgrzyn, dyrektor ZOZ w Dąbrowie Tarnowskiej.
- To ważna inwestycja dla mieszkańców, ale i dla całego regionu, województwa. Takie są prognozy, że leczenie chorób zakaźnych niebawem będzie bardzo istotne, dlatego przygotowujemy się do tego. Tutaj dyrekcja szpitala miała pomysł, aby nasz oddział zakaźny rozbudować i otrzymaliśmy na to wielkie wsparcie – dodaje Lesław Wieczorek, starosta dąbrowski.
- Ten budynek będzie taką hybrydą uniwersalną, to będzie mini szpital, ponieważ będzie on niezależny od głównego budynku. Epidemia pokazała to, że często blokowane były pracownie przez pacjentów covidowych i pacjenci, którzy nie byli chorzy na tę chorobę mieli utrudniony dostęp – zaznacza Łukasz Węgrzyn, dyrektor ZOZ w Dąbrowie Tarnowskiej.
W niedalekiej przyszłości ma to się zmienić. Nowy budynek, w którym będzie się mieściło Małopolskie Centrum Chorób Zakaźnych ma powstać w nieco ponad rok, a dokładnie w przeciągu 13 miesięcy. Ale to nie jedyna inwestycja w dąbrowskim szpitalu. W ostatnim czasie udało się odnowić m.in. izbę przyjęć.
- Jeszcze kilka tygodni temu przechodziłam przez tę izbę przyjęć i była remontowana. Dzisiaj będziemy mogli ją poświęcić, będziemy mogli zwiedzić ją pięknie wyremontowaną – podkreśla Anna Pieczarka, poseł na Sejm RP.
- Chciałem z tego miejsca władzom rządowym, panu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, panu ministrowi Adamowi Niedzielskiemu oraz wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do takich potężnych środków finansowych, które zostały skierowane do szpitala dąbrowskiego - dziękuje Wiesław Krajewski, poseł na Sejm RP.
- Udało się przeznaczyć rekordowe środki w skali województwa małopolskiego do Dąbrowy Tarnowskiej, ale rekordowe m.in. dlatego, że szpital w dąbrowie tarnowskiej w trudnym momencie, w momencie covid-19 uruchamiał nawet 200 łóżek dla nich, w tym 12 łóżek respiratorowych - podkreśla Łukasz Kmita, wojewoda małopolski.
Rekordowe środki, o których mowa to około 70 milionów złotych, które zostały wydane w przeciągu 10 lat na inwestycje w szpitalu. Tylko w przeciągu dwóch ostatnich placówka spożytkowała 15 milionów złotych.
- Myślę, że te dzisiejsze karetki, czek i te środki, które wcześniej zostały przyznane w postaci sprzętu, bądź środków finansowych na remont szpitala stworzą taką sytuację, że do ewentualnego, kolejnego powrotu nowej fali covida będziemy przygotowani lepiej. Ważne, że wyciągamy z tego wnioski - zaznacza Ryszard Pagacz, wicewojewoda małopolski.
- Województwo małopolskie przyjmuje prośby, wnioski o te miliony, o których wspomniał pan dyrektor od wielu szpitali, ale i ja i pan marszałek Witold Kozłowski, także pan wicemarszałek Łukasz Smółka, który zajmuje się zdrowiem, zawsze z takim przekonaniem przypisujemy decyzję przekazania do szpitala powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej, właśnie z tego przekonania, że tutaj one zostaną doskonale i perfekcyjnie wykorzystane - zdradza Józef Gawron, wicemarszałek województwa małopolskiego.
Oprócz środków finansowych i sprzętu teraz do szpitala trafiły też trzy karetki, z czego dwa ambulanse to zupełnie nowe pojazdy.
- Te karetki są w pełni wyposażone. One mogą być karetkami specjalistycznymi, transportowymi, podstawowymi. Jest w nich wszystko, nowoczesny sprzęt, spełniają wszystkie standardy. Lepszych na rynku na dzisiaj nie ma - podkreśla dyrektor Łukasz Węgrzyn.
Karetki oraz nowo otwarte wyremontowane przestrzenie zostały poświęcone. Było też uroczyste przecięcie wstęgi.