- Segregacja uległa tutaj na przestrzeni ostatnich kilku lat poprawie. Te odpady zebrane selektywnie jednak, żeby stanowiły jakąś wartość handlową, muszą być doczyszczone i jeszcze raz segregowane. W tej chwili mieszkańcy Tarnowa – nie mówię tutaj o zakładach i instytucjach – wytwarzają około ponad 34 tysiące ton odpadów. Mniej więcej połowa, mniej więcej ponad 17 tysięcy ton to są odpady zebrane w sposób selektywny – wyjaśniał Stefan Piotrowski z Referatu Gospodarki Komunalnej tarnowskiego magistratu.
Tarnowianie od 1 sierpnia płacą za wywóz odpadów segregowanych 30 złotych miesięcznie od osoby. W innym razie tarnowskie domostwa muszą pokrywać dwukrotność tej kwoty. Segregacja śmieci więc dosłownie się opłaca. Zaniedbywanie tego obowiązku, jak również pozostawianie odpadów w nieprzystosowanych do tego miejscach, np. lasach, jest usankcjonowane karami administracyjnymi.
- Nie mamy takiego kłopotu, generalnie rzecz biorąc, w budownictwie jednorodzinnym, natomiast w budownictwie wielolokalowym, na blokach troszeczkę ta segregacja wygląda gorzej. Większość mieszkańców podchodzi rzetelnie do segregacji. Jest te kilka, czy może kilkanaście procent, które psuje efekt pracy tej większości – mówił Stefan Piotrowski.
Nowością, jaką oferuje miasto, by wesprzeć mieszkańców segregujących śmieci, są pojemniki na odpady biodegradowalne, czyli np. resztki żywności, czy pozostałości z ogrodów, lub parków. Mieszkańcy domów jednorodzinnych uprawiający kompostowniki na swoich posesjach mają możliwość uzyskania zniżki opłat za wywóz śmieci w wysokości 3 złotych miesięcznie dla osoby. A co na ulicach Tarnowa wiadomo na temat selekcji odpadów?
- Akurat się trzymam tych zasad, także wydaje mi się, że to jest w naszym wspólnym interesie, żeby jednak było czysto i bezpiecznie i ekologicznie.
- Żółte worki na plastiki, zielone na szkło.
- Starą, używaną gazetę wrzucam do papieru, do kosza niebieskiego.
- Szklane słoiki i szklane butelki po napojach do szkła, do zielonego.
Kwestia śmieci innego typu również jest przez miasto uregulowana. Odpady takie jak na przykład przeterminowane leki można oddać do poszczególnych aptek, z którymi magistrat podpisał stosowną umowę. W szkołach i placówkach handlowych organizowane są zbiórki baterii. Również odpady wielkogabarytowe są zbierane comiesięcznie przy budynkach wielorodzinnych, a przy domach jednorodzinnych – dwa razy do roku.