- Jest to w ramach akcji „Burza” największe przedsięwzięcie zbrojne. Powstanie Warszawskie miało na celu wyzwolenie Warszawy przed nacierającymi wojskami sowieckimi zbliżającymi się do Wisły. Była to tragedia miasta – naszej stolicy, przepięknej perły wschodniej Europy – Warszawy, która została zniszczona w 90 procentach – mówi Ryszard Żądło, z tarnowskiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK.
Czas tego wystąpienia zbrojnego obejmuje nie tylko dzieje Warszawy, w której działy się najważniejsze historycznie wydarzenia, ale również na ziemiach regionu tarnowskiego 16. Pułk Piechoty Armii Krajowej toczył walki mające na celu wyzwolenie ojczyzny z rąk okupanta.
- Jamna to był ten największy bój, w którym udało się wycofać z tego okrążonego miejsca, tej miejscowości Jamna. Ten szlak bojowy na Pogórzu Ciężkowicko - Rożnowskim batalionu „Barbara” to około 100 potyczek, to są trzy wykolejone pociągi niemieckie, to jest zdobytych kilka pojazdów i zniszczonych kilkadziesiąt – opowiada Ryszard Żądło.
Tarnów również pamięta o 78. rocznicy Powstania Warszawskiego. W program obchodów zaplanowanych na 1 sierpnia włączają się msza św. w kościele Księży Filipinów, złożenie zniczy pod Grobem Nieznanego Żołnierza oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w Parku Strzeleckim obok Pałacyku Strzeleckiego. A co młodzi tarnowianie wiedzą o tym wydarzeniu?
[Sonda]
Przypomnijmy, że to przedsięwzięcie zbrojne na terenie stolicy pochłonęło ponad 16 tysięcy istnień ludzkich. Wielu ludzi także zostało rannych, lub wziętych do niewoli.