-Jak obliczyliśmy, kredytobiorcy, którzy płacili raty np. 1 500 zł miesięcznie, po podwyższeniu stóp procentowych te raty wzrosły do 2 400 złotych, więc zawieszenie tych płatności w tym roku i przyszłym, może dać oszczędności w tych dwóch latach w wysokości około 19 200 złotych. Jest to wyraźne wsparcie kredytobiorców. Chcielibyśmy, aby rodziny, które chciały mieć swój dom, mieszkanie, które było ich marzeniem, aby mogli utrzymać ten dom - mówi Józefa Szczurek-Żelazko, poseł na Sejm RP.
-Jestem przekonany, że z tej oferty wakacji kredytowych i przepisów, które przygotował polski rząd skorzysta też bardzo dużo rodzin w powiecie bocheńskim, które w ostatnich latach zaciągnęły kredyty hipoteczne na budowę swoich wymarzonych domów. Pomoc, którą zaoferował rząd w postaci odroczenia spłat rat kredytowych pozwoli im złapać oddech finansowy oraz odciąży przynajmniej na jakiś czas, do najbliższej poprawy – która mam nadzieję nastąpi szybko – odciążenie budżetu rodziny – dodaje Piotr Dziurdzia, pełnomocnik bocheńskich struktur powiatowych PiS.
Posłanka przypominała, kto może skorzystać z wakacji kredytowych: - Kogo dotyczą wakacje kredytowe? Rodzin, które zaciągnęły kredyty hipoteczne przed 1 lipca tego roku, ale również tych, którzy będą spłacać ten kredyt jeszcze przez np. 6 miesięcy. Jakie kredyty są objęte wakacjami? Kredyty zaciągnięte w złotówkach na zakup jednego mieszkania, budowę jednego domu – wyjaśniała Józefa Szczurek-Żelazko.
Drugim rodzajem pomocy dla polskich rodzin jest Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Jest to dopłata w wysokości około 2 tysięcy złotych miesięcznie przez 36 miesięcy. Kredytobiorcy mogą starać się o taką nieoprocentowaną pożyczę w sytuacji gdy rata kredytu pochłania ponad połowę dochodu miesięcznego, lub jeśli po zapłaceniu raty w gospodarstwie jednoosobowym pozostało mniej niż 1 200 złotych, a w gospodarstwie wieloosobowym mniej niż 1 400 złotych na osobę. Taką pożyczę trzeba zacząć zwracać po 144 miesiącach.