-Bardzo się cieszę, że dziś w Tarnowie przekazaliśmy czeki na dofinansowanie czterech konkursów, które zostały zorganizowane przez samorząd województwa małopolskiego. Te czeki obejmują dofinansowanie oferty kulturalnej, wsparcie dziedzictwa kulturalnego i też wydarzeń kulturalnych – wyjaśnia Marta Malec-Lech z Zarządu Województwa Małopolskiego.
-Również są to działania dotyczące ochrony naszego dziedzictwa kulturalnego, ochrony tych wszystkich naszych zabytków. Tu jako przykład mógłbym podać bazylikę św. Mikołaja w Bochni, która występowała z dwoma wnioskami i komisja konkursowa przyznała dofinansowania na oba projekty, czyli dzięki temu zostaną poddane renowacji dwa obrazy, a także część ściany samej bazyliki. To są takie przedsięwzięcia, różne z różnych dziedzin, bo też i konkursy były różne – zaznacza Józef Gawron, wicemarszałek województwa małopolskiego.
Symboliczne czeki powędrowały do samorządów, stowarzyszeń czy fundacji z powiatów: bocheńskiego, brzeskiego, dąbrowskiego i tarnowskiego oraz miasta Tarnowa. Projektów, które otrzymały finansowe wsparcie było bardzo wiele. Spora część z nich dotyczyła odnawiania kapliczek i lokalnych zabytków, za sprawą innych organizowane będą koncerty i wydarzenia. Mają one cechę wspólną – łączy je kultura.
-Powiat Dąbrowski otrzymał dosyć duże środki na przedsięwzięcia kulturalne. Z "Mecenatu Małopolski I edycja" powiat otrzymał 30 tysięcy tutaj będziemy realizować piękny koncert Małej Armii Janosika, największej kapeli góralskiej w Polsce, ale też dostaliśmy środki na ochronę zabytków i tu w powiecie mamy piękną kapliczkę Maryi z XVIII wieku i będziemy mogli ją odrestaurować, ale też otrzymaliśmy w dziedzinie kultury na "Małopolskie Chóry-Małopolska Rozśpiewana" i tutaj nasz chór dziecięcy przy szkole podstawowej w Szczucinie otrzymał dofinansowanie w kwocie 13 tysięcy złotych – wyjaśnia Lesław Wieczorek, starosta dąbrowski.
-Od kilku lat staraliśmy się ukoronować przynajmniej jeden z etapów takiego wieloletniego programu Pierwsi Niepodlegli, które realizujemy. Chcieliśmy wydać album z sylwetkami wybranych ponad 100, dokładnie 139 postaci będzie zaprezentowanych w tym mini albumie edukacyjnym, który trafi do wszystkich małopolskich bibliotek szkolnych. Bardzo dziękujemy województwu małopolskiemu, że zasilają nas tą kwotą 30 tysięcy złotych, która wystarczy przynajmniej na druk tego wydawnictwa – tłumaczy Piotr Dziża z Fundacji Pro Patria Semper.
Dodajmy, że w ramach tych czterech programów UMWM rozdysponował około 3,8 miliona złotych, z czego około 2 milionów złotych trafiło do subregionu tarnowskiego. Co ważne, jeszcze w tym roku samorząd województwa zamierza ogłosić kolejny konkurs z dziedziny kultury.