Rusz się z kanapy!
Kolejny odcinek serialu, zwłaszcza w towarzystwie słodkich lub słonych przekąsek, to prosta droga do tego, by dać się pochłonąć przygnębiającym myślom. Tymczasem wystarczy, że na co najmniej 30 minut przerwiesz codzienną, niezdrową rutynę na rzecz aktywności ruchowej, by zauważyć wyraźną poprawę nastroju.
Dzięki umiarkowanej aktywności fizycznej, takiej jak nordic walking, pływanie czy jazda na rowerze, przyspieszysz częstotliwość pracy serca i tempo oddechu. Krew zacznie szybciej krążyć w żyłach, dostarczając tkankom tlenu i glukozy. Dzięki temu będziesz myśleć i działać efektywniej. Nie zapomnij również o wydzielanych wówczas endorfinach. Te hormony peptydowe nie tylko przyczyniają się do osiągnięcia dobrego nastroju, ale również go utrzymują.
Sięgnij po suplementy diety, by wesprzeć organizm
Jesteś w stanie jeść regularnie posiłki, gdy stresujesz się zwolnieniami w pracy? Zwracasz uwagę na to, czy wszystkie dania są pełnowartościowe, gdy rodzina zmaga się z infekcjami? Tylko nieliczni potrafią utrzymać nerwy na wodzy bez względu na okoliczności. Jeśli nie należysz do tego elitarnego grona – najpewniej Twoja dieta ma charakter niedoborowy.
Aby wspomóc organizm w utrzymaniu równowagi emocjonalnej, musisz dostarczyć mu składników, które pozwolą osiągnąć i zachować optymalne odprężenie i ułatwią zasypianie. Warto wówczas sięgnąć po naturalne suplementy diety. Na szczególną uwagę zasługuje olej konopny z dodatkiem roślinnych ekstraktów. Jeśli wyzwaniem jest dla Ciebie odprężenie i utrzymanie dobrej jakości snu – sięgnij po suplement z melisą. Jeśli natomiast chcesz całościowo wesprzeć samopoczucie fizyczne i psychiczne – wybierz suplement z dodatkiem rumianku.
Nie wysypiasz się? Prosisz się o problemy!
W ciągu doby musisz spać bez przerwy przynajmniej 5–7,5 godziny. Już jedna nieprzespana noc skutkuje trudnościami z koncentracją, zaburzeniami pamięci i pogorszeniem nastroju. Możesz również zmagać się ze zmiennością samopoczucia, zwiększoną wrażliwością na bodźce, a nawet z problemem ze skupieniem wzroku. Jeśli nocą raczej ucinasz sobie drzemki trwające 3–4 godziny, niż regenerujesz się podczas snu – zmień to. W przeciwnym razie nie będzie w stanie efektywnie radzić sobie z rozchwianymi emocjami. Łatwo powiedzieć – trudniej zrobić. Gdy zmagasz się z silnym stresem, zaśnięcie stanowi nie lada wyzwanie. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów na to, by mimo nerwów zasnąć i spać długo:
- jedz kolację co najmniej 2 godziny przed snem,
- przewietrz sypialnię, zanim położysz się do łóżka,
- zrezygnuj z korzystania ze smartfona i komputera na co najmniej 2 godziny przed snem,
- sięgnij po relaksujące napary ziołowe (np. melisę, chmiel, rumianek),
- połóż się i świadomie rozluźniaj kolejno mięśnie od stóp do głów.