- Na górę Kokocz dziś przyjechało kilka tysięcy osób. Tak oceniamy, bo widzimy, ile tych osób tutaj jest. Dzieci mają zjeżdżalnie, lody i dla starszych osób są atrakcje. Każdy może tutaj skorzystać. Ta góra Kokocz jest piękna. Od Karpat Wysokich, aż po całe Pogórze – z tej góry jest widoczne, a obracając się w drugą stronę, mamy całą nizinę sandomiersko – rzeszowską. Naprawdę, my tych eventów nie robimy dla siebie. Robimy to po to, żeby mieszkańcy gminy, powiatu, województwa, kraju i Europy mogli tu przyjeżdżać, mogli zobaczyć te piękne widoki i mogli je podziwiać na takich właśnie eventach – tłumaczył Burmistrz Ryglic, Paweł Augustyn.
- W Małopolsce jest bardzo wiele takich miejsc, które są nieodkryte, rzadziej odwiedzane, nie są medialnie tak dobrze istniejące w świadomości turystów i między innymi góra Kokocz jest taką okazją dla pokazania, jak Ryglice są pięknym terenem i jak można takie zakątki odkryć. My staramy się wspierać wszystkie skarby Małopolski, wszystkie takie regiony, miejsca, które są ciekawe, interesujące – powiedział Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Józef Gawron.
Świadomość tego, jak wartościowe są miejsca takie jak ryglicki Kokocz i jaki potencjał turystyczny w sobie kryją, skłania do napędzania promocji i odwiedzania tego typu pereł na mapie regionu. Często nie dostrzega się, lub zapomina o miejscach położonych najbliżej, które nierzadko bywają ciekawymi punktami mogącymi zaserwować odwiedzającym spektakularne widoki.
- Ten renesans, że tak powiem, małych miejscowości, zaczyna być myślą przewodnią w nowoczesnej turystyce. Ta turystyka duża, ograna, gdzie każdy już wszędzie był - jest mało atrakcyjna. Ona nic nie potrafi więcej zaoferować, a takie miejscowości pokazują pewne smaczki, których nie znajdziemy w tamtych miejscach – wyjaśniał Wojciech Skruch, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego.
Sama gmina Ryglice może pochwalić się nie tylko wspaniałymi widokami i atrakcjami turystycznymi, lecz także dobrze zorganizowanym społeczeństwem, chętnym to tworzenia ciekawych przedsięwzięć na swoim terenie i wykazującym się dużą aktywnością oraz zaangażowaniem w promocję kultury, folkloru i dóbr znajdujących się na tamtejszej ziemi.
- Jesteśmy unikatową gminą w powiecie tarnowskim pod względem czystości powietrza – to na pewno. Po drugie jesteśmy bardzo gościnną gminą i otwartą na turystów. Staramy się ich przyciągnąć tu swoimi walorami, które posiadamy. Walory turystyczne, otwartość mieszkańców, promocja. Sami też wyszliśmy bardzo mocno w tym roku do promocji, ponieważ jesteśmy od wielu lat członkami takich organizacji, jak Tarnowska Organizacja Turystyczna, czy też Małopolska Organizacja Turystyczna – ściślej zaczęliśmy z nimi współpracować – wyjaśnił Krzysztof Kukułka, Wiceburmistrz Ryglic.
- Ludzie, którzy tutaj mieszkają, którzy są ludźmi otwartymi, chętnie przyjmują gości z zewnątrz. To są też organizacje wszystkie, chociażby stowarzyszenia. Mamy też do czynienia tutaj z wieloma zespołami ludowymi, które tutaj grają, które słyszymy w tle. Sami się organizują. Nie potrzebują do tego nawet wsparcia finansowego, ale jeżeli ono jest, no to zawsze wychodzi to jeszcze lepiej. W zasadzie na tym mona budować – na tych ludziach i ich inicjatywie społecznej, na ich chęci dzielenia się tym, co mają i co chcą przekazać innym – powiedział Przewodniczący Rady Miasta Ryglice, Marek Dudowicz.
Obecni na imprezie goście reprezentujący struktury samorządowe województwa małopolskiego zapowiedzieli, że w planach jest budowa obrotowej wieży widokowej na terenie góry Kokocz, co pozwoli na jeszcze lepsze oglądanie całej panoramy rozciągającej się wokół punktu. Dodajmy, że wydarzenie zostało zorganizowane przy wsparciu środków finansowych w ramach „Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego”.