Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Zaprezentowano logo Igrzysk Europejskich

Równo rok przed rozpoczęciem III Igrzysk Europejskich 2023 (IE 2023) zaprezentowano znak graficzny wydarzenia. Różnorodność miasta i regionu symbolizują umieszczone w logo kościół Mariacki, jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów na mapie Krakowa oraz Tatry, jedno z najpiękniejszych pasm górskich, znane w Europie i na świecie.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

IE 2023 rozpoczną się 21 czerwca, a zakończą 2 lipca przyszłego roku. Gospodarzami będą Miasto Kraków i Województwo Małopolskie. Ceremonie otwarcia i zamknięcia zaplanowano na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana w Krakowie. Sportowcy będą rywalizować w 24 dyscyplinach, z czego 18 znajduje się w programie Igrzysk Olimpijskich. Do Małopolski przyjedzie około siedmiu tysięcy sportowców, z blisko 50 krajów.

Logotyp IE 2023 składa się z piktogramu płomienia, pełnej nazwy oraz daty. Piktogram zawiera w sobie - połączone w jednolitą formę graficzną - kolorystyczne i formalne symbole miasta i regionu. Jedność Krakowa jako części Małopolski symbolizują wieże kościoła Mariackiego na tle ośnieżonych szczytów Tatr.

Kolorem Krakowa jest błękit, natomiast herb i flaga Małopolski są białe, żółte i czerwone. Wzajemne przenikanie się poszczególnych warstw kolorystycznych tworzy spójną całość i odnosi się do przewodniego hasła IE 2023 - Jedności (ang. Unity).

Idea olimpizmu odnosi się do pięciu żywiołów. Dlatego logo IE 2023 nawiązuje do wody i ognia. Ogień symbolizuje działanie, wolę, energię, zaś woda duchowość, emocje, oczyszczanie. Tylko połączenie tych pozornie sprzecznych z sobą wartości tworzy jedność. Jak połączenie rozumu i serca. Ogień olimpijski jest symbolem czystości, prawdy, wiedzy i solidarności – wyjaśnił Marcin Salawa, projektant loga.

Dziś jest radosny dzień, bo możemy po raz pierwszy zaprezentować logo Igrzysk. Mnie osobiście bardzo się ono podoba, za co dziękuję autorowi. Dotarliśmy do takiego momentu, że w zasadzie mamy wykonany obszar decyzyjny, wymagający dużego wysiłku wielu ludzi. W organizację zaangażowani są nie tylko Kraków i Małopolska, ale Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Aktywów Państwowych, Polski Komitet Olimpijski i właściciel wydarzenia - Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich. Wszystkie kręte drogi i wyboje pokonaliśmy. Powstała spółka celowa, której prezesem jest Marcin Nowak. Mam nadzieję, że wspólnie dołożymy wszelkich starań, aby wszyscy którzy do nas przyjadą, wyjechali zadowoleni. Aby Małopolska kojarzyła się z pięknym regionem – dodam najpiękniejszym, nie mam wątpliwości - z gościnnością i życzliwością, By na długo w pamięci pozostało, to co jest w nas najlepsze. Bo Dobro jest w Małopolsce

- podkreślił marszałek Witold Kozłowski.

Bardzo przyjemnie spotkać się w tak zacnym gronie. W bardzo ważnym dniu dla Krakowa, Małopolski i Polski, w przededniu najważniejszej imprezy sportowej w historii Polski czyli III Igrzysk Europejskich. Przed nami rok ciężkiej i wzmożonej pracy. Wierzymy głęboko, że finalny efekt sportowo-organizacyjny zadowoli wszystkich. Tak jak tu dziś stoimy mając wielkie nadzieje, oczekiwania, dużo niepewności, tak za rok wszyscy będziemy dumni - zaznaczył Marcin Nowak, prezes spółki Igrzyska Europejskie 2023.

Kraków i Małopolska zostały wskazane na gospodarza IE 2023 podczas nadzwyczajnego posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) w Mińsku 22 czerwca 2019 roku. Igrzyska to nie tylko sportowa rywalizacja. Impreza ma bowiem promować zdrowy tryb życia, dziedzictwo kulturowe i edukacyjne kraju gospodarza, ideę fair play oraz przyjaźń między narodami.

Igrzyska Europejskie 2023 Kraków Małopolska to trzecia edycja tej imprezy, ale pierwsza o tak dużej randze. Rywalizacja w wielu dyscyplinach będzie bowiem równocześnie przepustką do Igrzysk Olimpijskich. Część dyscyplin będzie natomiast w randze mistrzostw Europy. Po raz pierwszy Igrzyska Europejskie trafiły do kraju Unii Europejskiej. Pierwsza edycja odbyła się w Baku, a druga w Mińsku.

Gospodarz regionu przygotował dla organizatorów wydarzenia podwójną niespodziankę.

Pragnę wesprzeć działania spółki celowej przekazując kluczyki do słynnego już mercedesa klasy V, którego kupiliśmy dwa lata temu. Dodatkowo podbiję niespodziankę, bo nieodpłatnie od Aleksandra Surdeja, ambasadora Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w Paryżu, otrzymaliśmy osobowego mercedesa klasy S. Teraz oba samochody będą do dyspozycji spółki, także w trakcie Igrzysk Europejskich

 − wyjaśnił marszałek Witold Kozłowski.

W prezentacji loga IE 2023 wzięli także udział Janusz Kozioł i Michał Langer, wiceprezesi spółki Igrzyska Europejskie 2023, Stanisław Bisztyga, radny Małopolski oraz Sylwia Czeremuga i Michał Główka, dyrektorzy Departamentu Sportu i Igrzysk Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Igrzyska są świetnym sposobem, by udowodnić, że Polska jest miejscem przyjaznym i bezpiecznym dla każdego, w tym geopolitycznym momencie. Momencie bardzo gorącym nie tylko z powodu rozpoczętego lata, ale będąc świadomym poświęceń i zaangażowania. Cel jest jeden. Za rok celebrować wielkie święto sportu – podsumował prezes Nowak.



Podziel się
Oceń

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Reklama
Wystawa „W babcinej izbie” w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie Wystawa „W babcinej izbie” w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie Data rozpoczęcia wydarzenia: 06.11.2024 Wystawa „W babcinej izbie” to niezwykła ekspozycja, która odtwarza wnętrze tradycyjnej wiejskiej chaty z przełomu XIX i XX wieku, umożliwiając zwiedzającym podróż w czasie i doświadczenie życia dawnej wsi. Przestrzeń wystawy składa się z sieni, izby i komory, typowych pomieszczeń wiejskiego domostwa tamtego okresu. Wszystkie elementy wyposażenia pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum Ziemi Tarnowskiej, co dodaje autentyczności i pozwala w pełni zanurzyć się w przeszłość.Ekspozycja to także idealna przestrzeń do zajęć edukacyjnych, które przybliżą tradycyjny kalendarz obrzędowy oraz kulturę materialną i niematerialną miejscowości okolic Tarnowa w okresie galicyjskim.Wystawa otwarta w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie 7 października br. dostępna będzie dla zwiedzających do października 2025 roku oferując wyjątkową możliwość zgłębienia historii i kultury ludowej regionu tarnowskiego.Wieczór poetycki z Dariuszem Marcinkiem Wieczór poetycki z Dariuszem Marcinkiem Data rozpoczęcia wydarzenia: 28.11.2024 Wieczór poetycki Dariusza Marcinka odbędzie 28 listopada (czwartek) o godzinie 18:00 w Czytelni czasopism Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie, przy ul. Krakowskiej 4 (parter). Spotkanie poprowadzi Katarzyna Nalezińska. Wstęp wolny.DARIUSZ MARCINEKurodzony w 1977 roku. Ukończył polonistykę na UJ. Mieszka, pracuje i tworzy w Tarnowie. W swoich tekstach poetyckich i improwizacjach gitarowych podróżuje w głąb siebie, stara się także kontemplować tajemnicę codzienności. W roku 2021 wydał tomik poezji „Oddalenia”.
KONCERT poetycko-muzyczny Henryk Szancer w 120 rocznicę urodzin KONCERT poetycko-muzyczny Henryk Szancer w 120 rocznicę urodzin Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.12.2024 Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie artystyczno - historyczne w Tarnowie; koncert poetycko - muzyczny poświęcony twórczości nowo odkrywanego tarnowskiego poety, HENRYKA SZANCERA w 120 rocznicę urodzin artysty. Rodzina Szancerów od wieków związana była z miastem Tarnów i regionem tarnowskim, z której wywodził się m.in. wybitny grafik, Jan Marcin Szancer, kuzyn Henryka, bohatera jubileuszowego koncertu. Henryk Szancer pozostawił po sobie liczne wiersze, które obecnie po latach zapomnienia powracają do świadomości literackiej zainteresowanych odbiorców, artystów oraz historyków. W czasie koncertu prezentowane będą wybrane wiersze m.in ze zbioru „Miasta i strofy włoskie”, które to przeplatane będą muzyką Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Stanisława Moniuszki i Inn. Wydarzenie będzie uhonorowane GOŚĆMI SPECJALNYMI, którzy wprowadzą słuchaczy w historię rodziny Szancerów oraz prywatne wspomnienia. A będą nimi: Elizabeth SZANCER - córka Henryka Szancera, kuratorka sztuki i założycielka ESKart LLC w Nowym Jorku, która na to wydarzenie przyleci specjalnie z Nowego Jorku.Adam BARTOSZ - historyk, etnograf, specjalista w dziedzinach muzeologia, kultura i historia Romów oraz Żydów. WYKONAWCY: Kacper Rokosz - recytacjeKatarzyna Plewniak- mezzosopran Joanna Łukasik - fortepian Paweł Łukasik - altówka Juliusz Łukasik - fortepian Organizator: Polska Fundacja Kultury i Rozwoju Partnerzy: Urząd Miasta Tarnowa Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie Rada Osiedla Starówka w Tarnowie Data: 1 grudnia (niedziela)  godz. 16.00Miejsce: Sala Lustrzana, ul. Wałowa 10 w TarnowieWSTĘP WOLNY! "Dzień z życia faceta" - Piotr Ziębiński - Wenisaż "Dzień z życia faceta" - Piotr Ziębiński - Wenisaż Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.12.2024 Piotr Ziębiński o sobie:Jestem tarnowianinem, urodziłem się w 1985 r. Fotografią interesowałem się już od wczesnych latach szkoły podstawowej fotografując z małymi przerwami. Swoją pasję do fotografowania na nowo odkryłem, uczęszczając do Otwartej Pracowni Fotograficznej, gdzie uczestniczyłem w zajęciach grupy podstawowej i zaawansowanej. W latach 2021/2022 uczestniczyłem dodatkowo w zajęciach Akademii FIAP. Miałem przyjemność wziąć udział w wystawie TCK Akademia FIAP” w 2022 r gdzie zaprezentowałem swoje dwie prace. Kolejną wystawą tym razem indywidualną była wystawa „Dzień życia faceta” organizowana w ramach wernisaży dzień po dniu. Brałem również udział w warsztatach fotograficznych, „Studio nie jest straszne – praca z modelką, portret studyjny”. W fotografii poszukuję swojej drogi. Lubię fotografować przyrodę architekturę. Obecnie interesuję się fotografią streetową i produktową.Od 2022 roku jestem członkiem Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego.
Reklama
SKUP TRAKTORKÓW DO TRAWY TRAKTORKI OGRODOWE TRAKTOREK SKUP TRAKTORKÓW DO TRAWY TRAKTORKI OGRODOWE TRAKTOREK SKUP TRAKTORKÓW DO TRAWY, KOSIAREK, TRAKTOREK OGRODOWY TRAKTORÓW TRAKTORKI! Skupujemy w każdym stanie- sprawne, uszkodzone, do remontu. Stan wizualny obojętny- uszkodzone lub w pełni sprawne a także z przeznaczeniem na części! Dojeżdżamy na miejsce, płacimy gotówką od ręki! Odbieramy własnym transportem. Dziś dzwonisz- dziś sprzedajesz! DZIŚ GOTÓWKA! Cała małopolska, śląskie, dojeżdżamy także w inne rejony kraju 24h/7 Zachęcamy do kontaktu 7 dni w tygodniu! Zapraszmy! TEL: 506 816 452 Do wyszukiwarki: skup sprzętu i narzędzi ogrodniczych ogrodnicze ogrodniczy ogrodnicza traktorków do trawy ogrodowych ogrodowy sadowniczych rolniczych kosiarki kosiarek traktory traktorów traktor maszyny maszyn maszyna ogrodniczy ogrodnicza traktorek traktorki skup odkup kupię kupno odkup gotówkaObiekt lub jego część do wynajęcia Obiekt lub jego część do wynajęcia Cena: 10 PLNOferujemy do wynajęcia obiekt lub jego część - położony na działce o powierzchni 1,2 ha znajdujący się w miejscowości Świebodzin, która jest oddalona około 15 minut drogi od Tarnowa w woj. małopolskim. Położenie obiektu od południowej strony miasta, odległość do węzłów autostradowych A4 - Kraków-Rzeszów ok. 13km. Na ogrodzonym terenie znajdują się: * hala: tzw. zimna o pow. 1120m2 ( 40m x28m wys.7 m) * hala tzw. ciepła o pow. 1960m2 ( 56m x 35m wys.7m) * magazyny z budynkami biurowymi oraz rampą o pow. 1300m2 (22m x 60 m) * 200m2 piętrowy budynek z możliwością wykorzystania go na pokoje mieszkalne dla pracowników, biura etc * pełny socjal. * baza parkingowa, spedycyjna - Na obiekcie wylewki dostosowane do magazynowania i transportu ciężkich i dużych gabarytów. CENA NAJMU - od 10 zł /m2 Szczegóły oferty 516179155 BEŚCIAK NIERUCHOMOŚCI zapraszamyCM Ryska - Twój lekarz rodzinny Białystok CM Ryska - Twój lekarz rodzinny Białystok Centrum Medyczne Ryska w Białymstoku oferuje kompleksową opiekę medyczną w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej, zapewniając zarówno dzieciom, jak i dorosłym dostęp do wykwalifikowanych lekarzy oraz pielęgniarek. Pacjenci mogą korzystać z szerokiego zakresu usług, w tym badań diagnostycznych, szczepień oraz wizyt domowych, co znacząco podnosi komfort i jakość opieki zdrowotnej. https://www.cmryska.pl/lekarz-rodzinny-w-bialymstoku/
Reklama
słabe opady śniegu

Temperatura: 1°C Miasto: TARNÓW

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama