W poniedziałek, 13 czerwca w Tarnowie odbyły się uroczyste obchody 150. rocznicy urodzin wielkiego wynalazcy - Jana Szczepanika. W wydarzeniu uczestniczyła Marta Malec-Lech z zarządu województwa.
Cieszę się, że mogę uczestniczyć w świętowaniu 150. rocznicy urodzin Jana Szczepanika. Kieruję słowa podziękowania, uznania i wdzięczności do wszystkich osób i instytucji, które zaangażowane były w przygotowanie tego wydarzenia
- powiedziała Marta Malec-Lech z zarządu województwa.
Podczas uroczystości Marta Malec-Lech z zarządu województwa złożyła kwiaty przed pomnikiem Jana Szczepanika w Tarnowie. Następnie w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie odbyła się uroczysta Gala Jubileuszowa podczas której wręczono nagrody Jana Szczepanika ufundowane przez Izbę Przemysłowo-Handlową oraz medale Jana Szczepanika przyznawane przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich.
Obchody tego jubileuszu powinny raz jeszcze uświadomić nam wszystkim, że z pewnością także wśród młodych pokoleń Małopolan są osoby o wielkim potencjale - przyszli naukowcy, badacze i wynalazcy dla których Jan Szczepanik może być wzorem pozytywnego zapaleńca
- mówiła Marta Malec-Lech z zarządu województwa.
Dlatego też Samorząd Województwa Małopolskiego dokłada wszelkich starań, żeby wspierać naszą regionalną edukację. Dobra, wspierająca uczniów szkoła, zaangażowani nauczyciele, bogata baza edukacyjna, programy i projekty ukierunkowane także na szczególnie utalentowanych uczniów, to element naszych wspólnych działań. Mam nadzieję, że także w kolejnych latach będziemy realizować taką właśnie strategię na rzecz małopolskiego szkolnictwa, która przyniesie jak najlepsze, oczekiwane przez wszystkich owoce
- dodała Marta Malec-Lech z zarządu województwa.
Przypomnijmy, Jan Szczepanik urodził się 13 czerwca 1872 r. w Rudnikach obok Mościsk, zmarł 18 czerwca 1926 r. w Tarnowie. Zwany „polskim Edisonem”, „galicyjskim geniuszem” i „polskim da Vinci" jest autorem ponad 50 wynalazków z różnych dziedzin i kilkuset patentów.
Z Tarnowem związany był przez 24 lata - od 1902 roku aż do śmierci w 1926 roku. Mieszkał w kamienicy przy ulicy Chopina, wybudowanej na zamówienie jego teścia, doktora Zygmunta Dzikowskiego. Z kolei w domu przy ul. Sowińskiego 11, również należącym do doktora, naukowiec miał swoją pracownię.
Wśród najsłynniejszych wynalazków Jana Szczepanika są odkrycia w dziedzinie tkactwa (nowy sposób wykonywania patronów metodą fotograficzną, nowa metoda elektrycznego sterowania maszyną Jacguarda, wynalazek tkaniny do fotografowania), telewizji (wynalezienie telektroskopu), fotografii i filmu barwnego z dźwiękiem (wynalezienie projektora do zdjęć barwnych, papieru do barwnych odbitek, metody uzyskiwania barwnych fotografii, kolorymetru, konstrukcja kamery filmowej), tkanin (wynalezienie tkaniny kulochronnej), uzbrojenia (skonstruowanie automatycznego karabinu), powielania (wynalezienie fotosculptora).
Spoczywa na Cmentarzu Starym w Tarnowie, w grobowcu rodzinnym Dzikowskich.