Ochota na coś słodkiego - co mówi Twój organizm?
Chęć zjedzenia czegoś słodkiego o konkretnej porze dnia może wynikać z naszych przyzwyczajeń - przykładowo, jeśli po obiedzie zazwyczaj sięgamy po czekoladę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nasz organizm przyzwyczaił się do takiego rytuału. Niemniej jednak w przypadku osób, które na co dzień unikają słodyczy, chęć zjedzenia produkty z dużą ilością cukru może oznaczać nagły spadek energii, której niedobór szybko musi zostać uzupełniony. Ochota na czekoladę może sygnalizować niedobór magnezu bądź potasu. Chęć zjedzenia czegoś słodkiego może być również efektów chorób - drożdżycy bądź cukrzycy. Choć dobrze mieć w domu coś słodkiego, gdyby tylko naszła nas ochota - w doborze smacznych słodyczy w dobrej cenie pomoże gazetka promocyjna Netto - to jednak w przypadku nadmiernego apetytu warto wykonać podstawowe badania.
Co oznacza chęć na słone?
Słone paluszki, chipsy czy frytki z dużą ilością soli - po tego typu przekąski sięgamy bardzo chętnie, choć doskonale wiemy, że są one niezdrowe. Niemniej jednak rzadziej nachodzi nas ochota na soczyście wysmażonego steka bądź peklowane mięso - jeśli taka sytuacja ma miejsce, zaczynamy zastanawiać się, czym może być spowodowana?
Otóż chęć na słone może być objawem niedoboru wapnia. Na skutek obecności sodu w soli, poziom wapnia delikatnie podnosi się po spożyciu słonych potraw. Niektórzy twierdzą, że przyczyną mogą być też niedobory żelaza oraz potasu. Co ciekawe, chęć na słone bywa pierwszą oznaką odwodnienia. W rzadkich przypadkach oznaczać może chorobę Addisona, czyli pierwotną niedoczynność kory nadnerczy.
Dlaczego mamy ochotę na kwaśne?
Chęć na coś kwaśnego nie jest tak typowa, jak na coś słodkiego czy nawet słonego. Jeśli jednak dopada nas ochota na kapustę kiszoną, szklankę soku z pomarańczy czy kilka ogórków kiszonych, możemy borykać się z niedoborami witaminy C. Dlatego też warto ulegać tego typu zachciankom, gdyż kwaśne produkty, w przeciwieństwie do słodkich i słonych, nie są niezdrowe, natomiast sama witamina C bierze udział w budowaniu procesów odpornościowych oraz wspomaga wchłanianie żelaza. Na nadmiar kwaśnego powinny jednak uważać osoby, cierpiące na choroby nerek.
Żywieniowe zachcianki - typowe czy niezdrowe?
Żywieniowe zachcianki mogą być sygnałem, że w naszym organizmie dzieje się coś niedobrego bądź po prostu, brakuje nam niektórych witamin czy składników odżywczych. Niemniej jednak, uleganie im w nadmiarze nie jest najlepszym pomysłem. Choć z ekonomicznego punktu widzenia nie stanowią one większego zagrożenia (korzystając z takich ofert, jak cukier promocja czy obniżki cen innych produktów żywnościowych, nie przepłacimy), to zawsze warto wykonać podstawowe badania, jeśli zachcianka nie ma charakteru jednorazowego. Być może nasz organizm chce nas przed czymś ostrzec - nie bagatelizujmy więc sygnałów, które nam wysyła, choć w większości przypadków nie będą one stanowiły większego powodu do niepokoju. W razie wątpliwości warto skontaktować się z lekarzem rodzinnym.