Sposoby na poprawę pamięci
Przyczyn wahań pamięci lekarze upatrują wśród kilku obszarów, m.in: żywieniu, genach, przebytych chorobach, wieku. Niektóre z tych obszarów można kontrolować i poprzez wprowadzenie zmian, polepszyć jakość życia. Istnieje jednak kilka technik, które warto sobie przyswoić i wdrożyć w życiu profilaktycznie lub nawet już na etapie rozpoznania problemu.
Jedną z podstawowych metod poprawy pamięci jest dbałość o ilość i jakość snu. Długotrwałe problemy ze snem prowadzą bowiem do upośledzenia funkcji poznawczych człowieka. Bezsenność zakłóca przebiegające w mózgu procesy, które budują m.in. wspomnienia. Sen trwający od 7-9 godzin gwarantuje skuteczny wypoczynek i świeżość umysłu oraz pomaga mózgowi kreować i przechowywać wspomnienia.
Równie istotna dla osób w zaawansowanym wieku jest popołudniowa drzemka, o czym przeczytacie na: https://sleepinghouse.pl/artykul/5-zalet-popoludniowej-drzemki. Jeżeli przebiega ona w komfortowych warunkach, przyciemnionym pomieszczeniu i na wygodnym łóżku z optymalnym materacem, takim, jakie oferują materace w Tarnowie renomowanej marki Hilding Anders, wpływa niezwykle korzystnie na pracę mózgu i jego reset. Czasem wystarczy 15-30 minut drzemki, by ciało nabrało sił, a umysł wrócił do najlepszej formy.
Ćwiczenia aerobowe na poprawę pamięci
Lekarze od dawna zalecają na poprawę pamięci wysiłek fizyczny. Pielęgnowanie regularnych ćwiczeń, zmniejsza ryzyko pogarszania się funkcji poznawczych mózgu, a jednocześnie ćwiczenia chronią mózg przed zwyrodnieniami. Co więcej, ćwiczenia aerobowe wpływają pozytywnie nawet na osoby w początkowej fazie choroby Alzheimera. Ćwiczenia wpływają pozytywnie na krążenie krwi, dotlenienie mózgu i serca, zwiększają częstość akcji serca. Krew zaopatrzona w większą ilość tlenu odżywia każdą tkankę mózgu. Nie tylko więc drzemka, bezruch, ale i ruch, wysiłek fizyczny sprzyjają pogłębianiu się pamięci - sprawdź artykuł: https://sleepinghouse.pl/artykul/wady-i-zalety-popoludniowej-drzemki.
Odejście od rutyny i utartych szlaków
Niezwykle stymulujące dla pracy mózgu i pamięci jest odejście od rutyny, porzucenie schematów dnia i wprowadzenie zmian. Każda z nich zmusza bowiem do przeorganizowania zwyczajowych czynności, planowania, projektowania, kreowania nowych działań. Aby wywiązać się z nowych zadań, trzeba często zweryfikować mnóstwo informacji, przetworzyć je i zapamiętać. Świeżość i ekscytacja nowością doskonale wpływa na ćwiczenia pamięci.
Dieta ważna dla pamięci
O tym, jak ważna jest dieta dla pracy mózgu i pamięci nie trzeba już nikogo przekonywać. Wysokokaloryczne diety nie tylko sprzyjają otyłości, ale i mogą zaburzać pamięć. Dlatego warto obniżać jej kaloryczność, zrezygnować z cukru, wprowadzić do diety zdrowe produkty działające na pracę mózgu, takie jak: orzechy, ryby, nasiona, pestki, kasze, warzywa, a przede wszystkim ograniczyć czerwone mięso, tłuszcze i słodycze, ograniczyć również picie alkoholu i kawy.