Wybierając książki warto kierować się przede wszystkim własnymi zainteresowaniami, a także tym, w jakich okolicznościach będziemy je czytać. Na co dzień warto postawić np. na biografie, kryminały czy reportaże. Na wakacje najlepsze będą książki lekkie i przyjemne, które pozwolą się zrelaksować np. romanse czy książki przygodowe. Świetnie sprawdzą się też np. przewodniki czy książki psychologiczne oraz poradnikowe. Warto na bieżąco śledzić książkowe nowości, aby nie przegapić nowych, ciekawych propozycji.
Co warto przeczytać w 2021 roku?
Osobom, które w książkach szukają mocnych wrażeń, polecić można thriller psychologiczny „Terapeutka”, napisany przez B.A. Paris, autorkę bestsellera „Za zamkniętymi drzwiami”. To budząca grozę opowieść o wymarzonym domu, który skrywa mroczną tajemnicę. Warto sięgnąć również po najnowszą powieść Stephena Kinga „Póżniej” o tym, że tylko umarli nie mają sekretów i że czasem warto stanąć twarzą w twarz z prześladującymi nas demonami. Wszystkim kobietom polecić można książkę „Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie”, autorstwa Natalii de Barbaro. To rzetelna z punktu widzenia psychologii, a jednocześnie chwytliwa opowieść o kobiecej drodze do poznania samej siebie, zilustrowana kolażami wybitnej artystki młodego pokolenia Anety Klejnowskiej. Koniecznie warto też sięgnąć po książkę „Nomaland”, której autorką jest Jessica Bruder. To na jej podstawie powstał nagrodzony trzema Oscarami film o tym samym tytule. Napisana w formie reportażu książka to opowieść o współczesnych nomadach, niewolniczej pracy i społecznych nierównościach w Ameryce.
Biografie dla fanów muzyki
Kolejna książka warta polecenia to biografia jednej z najbardziej lubianych polskich wokalistek Beaty Kozidrak, liderki zespołu Bajm. Fani artystki dowiedzą się z książki "Beata. Gorąca krew"ciekawostek z jej życia prywatnego, okresu dorastania czy podróży po świecie, a także poznają szczegóły powstawania największych przebojów Beaty. Fani Freddiego Mercurego powinni z kolei sięgnąć po najnowszą książkę o niezapomnianym liderze zespołu Queen „Freddie Mercury. The Great Pretender. Wielki mistyfikator. Życie w obrazach”. Książka jest zbiorem niezwykłych fotografii, opatrzonych ciekawym tekstem, przedstawiających barwne życie wokalisty. Pozycją obowiązkową dla fanów biografii będzie też książka "Rozmowy w tańcu" Agnieszki Osieckiej. To autobiograficzny wywiad autorki z samą sobą, pełen charakterystycznego dla niej poczucia humoru i okraszony fragmentami niezapomnianych utworów Osieckiej. Fani Krzysztofa Krawczyka koniecznie powinni przeczytać książkę „Życie jak wino”, napisaną przez managera artysty Andrzeja Kosmalę. Choć nie jest to nowość na rynku wydawniczym, warto po nią sięgnąć, aby powspominać zmarłego artystę i dowiedzieć się o nim nieco więcej. "Życie jak wino" to historia niezwykłej przyjaźni artysty i jego managera, pełna wspomnień i anegdot, kulisów sławy, ale też elementów z prywatnego życia artysty.
Książki o tematyce politycznej
Osoby, które interesuje współczesna polityka, powinny sięgnąć po biografię Baracka Obamy "Ziemia obiecana", w której były prezydent USA wspomina czasy swojej prezydentury i opisuje przełomowe momenty i decyzje, które miały wpływ na losy świata, jak globalny kryzys finansowy czy zabicie Osamy Bin Ladena. Z książki dowiemy się także, jak żyje się w Białym Domu. Koniecznie trzeba też sięgnąć po pierwszą biografię nowej wiceprezydent USA Kamali Harris. Napisana przez Dana Moraina książka opowiada o życiu prywatnym i karierze pierwszej w historii kobiety na stanowisku wiceprezydent USA. Kamalę poznajemy jako pełną pasji liderkę, chroniąca praw pokrzywdzonych. Ciekawą propozycją jest również napisana przez Billa Gatesa, założyciela firmy Microsoft, książka "Jak ocalić świat od katastrofy klimatycznej". To pozycja obowiązkowa dla każdego, komu nie są obojętne problemy ochrony środowiska.
Coś dla fanów brytyjskiej rodziny królewskiej
Osoby, które z zapartym tchem śledzą losy rodziny Windsorów, powinny sięgnąć po książkę "Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów", autorstwa Marka Rybarczyka, który zdradza kulisy życia w pałacu i udowadnia, że nie wszystko jest takie, jakim przedstawiają to taloidy. Kolejna propozycja dla fanów rodziny królewskiej to książka "Bitwa braci. William i Harry". Autor książki to kronikarz współczesnych losów rodziny królewskiej, konsultant słynnego serialu „The Crown” Robert Lacey, co gwarantuje ciekawe wątki i wcześniej nieodkryte kulisy życia w rodzinie królewskiej, w oparciu o relacje między najsłynniejszymi braćmi świata. Bestsellerem i jedną z najbardziej oczekiwanych książek roku jest książka "Harry i Meghan. Chcemy być wolni", napisana przez Omida Scobie i Carolyn Durand, która ujawnia szczegóły wspólnego życia Harry’ego i Meghan oraz rozwiewa krążące wokół nich plotki, tworząc prawdziwy obraz pary, która nie bała się zerwać z tradycją i podążyć swoją drogą z dala od królewskiego dworu.